Epilepsia! Cilat janë veprimet e sakta që duhet të bëjmë gjatë krizave?

Si mund te nderhyjme ne menyren e duhur pa i bere dem femijes? Rreziku me i madh eshte per femijet qe ende nuk kane mbushur vitin e pare te jetes.

Ndryshe nga cfare besojne njerezit per kete semundje, femijes nuk i duhet futur asnje objekt ne goje dhe as te perpiqemi te bllokojme femijen, por perkundrazi te mos lejojme qe femija te vritet apo lendohet, nese perdor syze ia heqim dhe i veme nje jastek nen koke.

Në cilat raste shtyhet ose nuk kryhet vaksinimi i radhës

Cdo nene, me femijen semure pak dite, para vaksinimit i trembet idese: do te ma shtyje doktoresha vaksinen e cunit? Fillon kontrollon ballin, ve termometrin a doren te balli, nje sy grykeve, apo pucrave... personalisht mendoj se mjeket para vaksinimit duhet ti bejne nje vizite te pergjithshme foshnjes apo femijes sim, sepse une edhe te dua nuk arrij te kuptoj se cfare zjen nen kapak, ndonje semundje qe ka filluar dhe i shfaq shenjat me vonese apo thjesht nje semundje e gjashte... por askush nuk e ben kete vizite te pergjithshme. Urojme qe heret a vone edhe kjo tulle te vendoset ne rregull nder mjeket tane. 

Qofte me patate 15muaj+

4-5 kokrra patate 

1 qepe e vogel 

1thelp hudher 

3-4gjethe borzilok 

1kokerr veze 

Pak kripe 

Buke e thekur e bluar 

Djathe parmixhan, grana, pekorin ose djathe kackavall i grire. 

Vaj ekstravirgjer ulliri 

Sì ti ndihmojmë fëmijët të mos thonë gënjeshtra

Fjala e pare, qe thone psikologet, kur behet fjale per genjeshtrat e femijeve, eshte se perfaqsojne nje faze zhvillimi mjaft normale, qe u ndodh te gjithe vogelusheve dhe madje qenka e nevojshme :) Genjeshtra ne nje fare menyre tregon zgjuarsi dhe koificient te larte inteligjence. 

Boh! Per si e mendoj, kur me thone grate: iiii sa genjen ky i joti, ky i imi nuk genjen kurre, me vjen ti them ik pirdhu vetepermbajtjes dhe te perqafoj instiktin tim te fshehur vrases, qe me flet embel dhe mpreh shpaten nga shpatlla e majte :) nejse qesh hidhur dhe kalon edhe kjo menxyre qe na bere! Si genjeve ne sy te asaj mishit me dy sy, qe shef qimen ke syri im dhe nuk shef tullen 

VITAMINA D (CALCIFEROLI) Pak info 

Vitamina D u zbulua me 1918 si pasoje e vezhgimit te drites diellore dhe vajit te peshkut, qe kishin efekte sheruese mbi rakitismin. Quhet ndryshe dhe vitamina rreze dielli, per shkak se sintetizohet ne organizem ne nivelin lekures sone, por mund te merret edhe nepermjet ushqimit.