Me e bukura e mbreterise!

Me e bukura e mbreterise
Vogelushja juaj ben si palaco? Apo eshte e heshtur? Dhe ju qe enderronit te behej vajze e ditur... :-) Si mund ti japim vlere sjelljeve te saj dhe si mund te krasitim ato qe nuk na pelqejne?

Ajo eshte...Une i di te gjitha..
(Semafor jeshil)
Aspekte te sjelljes qe duhen perkrahur -Eshte shume e zonja mbledhe informacione Duan tu pergjigjen gjithe pyetjeve qe tje arrijne t'ju kenaqin.
(Semafor i kuq)
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur- Shume te sigurta ne vetvete, nuk lene vend per femijet me te ndrojtur. Ndihmojini te mos e bejne kete.

Ajo ben si palaco
(Semafor jeshil)
Aspekte te sjelljes qe duhen perkrahur -Humorizmi qe zoterojne, i ndihmon te zene shume miq. Arrin te krijoje nje atmosfere feste tek ata qe i rrine prane, duke thyer cdo tension.
(Semafori kuq)
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur- Nese e perdor humorizmin per te perqeshur femijet e tjere ose kur nuk degjon mesuesen.
 
Ajo eshte llafazane
(Semafor jeshil)
Aspekte te sjelljes qe duhen perkrahur -Duke hyre ne kontakt me me te ndrojturit, arrijne ti perfshijne ne bisede.
Semafor i kuq)
Aspekte te sjelljes qe duhen krasitur- Flasin gjithnje jashte temes dhe irritojne keshtu mesueset .Lerini te shfryjne duke i regjistruar ne kurse kercimi ose recitimi.
 
Ju pershendet Elda!

Related Articles

blog comments powered by Disqus