Articles in Category: Keshilla

Mendon se fëmija yt nuk dëgjon mirë?

Ja si të siguroheni. Ipoakuzia

Ipoakuzi do të thotë reduktim i aftësive dëgjuese. Cilat mund të jenë shkaqet e Ipoakuzisë? 

Ndër shkaqet më të mundshme mjekët otorinë dhe audiologë përmendin: 
që nga thjesht tapa e dyllit ose otitet e rënduara e deri tek shurdhimi. Ja sesi të arrijmë në kohë, nëse fëmijët tanë mund të kenë probleme. 

Shenjat e para (te hershme) te autizmit

Shenjat e para (te hershme) te autizmit

Ja ''lista e shenjave'' nese jane te pranishme (nuk po themi sa duhet te jete numri i sakte, dy, tre, shtate....) per te na treguar, se femija MUND te hyje ne spektrin e autizmit. Ky spekter eshte me te vertete i gjere, ndaj nese kemi dyshime eshte e keshillueshme te mos i nenvleresojme. Sa me heret te vihet re, aq me shume rriten shpresat e suksesit te terapise.

Dicka mbi toksoplazmozen

Dicka mbi toksoplazmozen

E mira e te mirave do te ishte qe nena te dale pozitive testit te toxoplazmozit para se te mbetet shtatezene. Por para dhe jo gjate shtatezanise, sepse kjo semundje demton fetusin. Nese merret gjate muajve te shtatezanise. Une personalisht isha negative ashtu si ty dhe nena qe eshte negative duhet te beje sa me shume kujdes te mos haje pa lare mire fruta, perime, sallaten jeshile etj sidomos kur i ka nga kopshti i shtepise apo te blera nga tregu fshatar.

Metodat per te zgjedhur seksin e femijes!

E megjithate ajo rrotullohet!

Galileo Inquisition
Nuk di pse po kjo teme me kujtoi Galileo Galilein e madh, kerkimet me vlere astronomike te tij, qe u pergenjeshtruan nga vete ai perballe kercenimit te torturave dhe djegjen ne turren e druve te bashkekohesve te tij qe pesuan kete fat te keq! Ndersa ajo qe e shpetoi ishte shprehja:

E megjithate ajo rrotullohet!

Prandaj meqenese ndiej, se kjo teme do te zgjoje me te vertete sharje dhe ofendime nga me te pasurat qe pemban fjalori yne i dashur i gjuhes shqipe, une perpara "inkuizicionit" virtual me te cilin po perballem keto dite nga "origjinale" me post te mire pune, qe sikur i ha buken ne tas nje shtepiake, qe merret me perkthime po marr shembullin e Galileut te madh! Duke deklaruar si me poshte:

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve & CO

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve
Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma!
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit.
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne!

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.
Ky ilac c'eshte e verteta eshte shume i efektshem edhe kunder dhimbjes ose kur femija eshte i shqetesuar apo qan.
Eshte i mrekullueshem per te ulur temperaturen.
Shume i mire per te qetesuar dobesine e pashmangshme qe provon femija para ngritjes se temperatures trupore.
Dhe ne fund mos harroni: Kushton shume pak.
Ne kohe krize te mos harrojme qe ky eshte nje detaj goxha i rendesishem dhe qe s'duhet harruar.
Flitet s'e kam te dashur... mire po ju rrefej ky eshte paracetamoli.

Kur i bllokohen hundet

Kur i bllokohen hundet
Nje ftohje e lehte, dy tre dite me teshtima, thjesht edhe pa asnje vije temperature, por me nje varg kolle dhe hunde te bllokuara qe zgjat me jave te tera.

Si te dalim nga situata?
Shpeshmeria e shenjave te ftohjes eshte nje fenomen shume i perhapur tek shume femije dhe mund te jete mungesa te perhershme e mbrojtes imunitare te trurit.