Kafshet dhe bebja!

Mace, qen dhe alergjite!

Kafshet dhe bebja!
Ja pergjigjja e veterinerit per pyetjen: Mbaj dy mace ne shtepi! A u sjell deme alergjike per shendetin bebeve te vogla, afersia me kafshet shtepiake?
Renia e qimeve eshte nje problem gjithsesi i perhapur tek macet qe jetojne ne apartament, mbi te gjitha gjate dimrit sepse u nenshtrohen luhatjeve te medha te temperatures (spostohen nga termosifonet ne dysheme,
ne tarace ose ndodh shpesh te dalin edhe nga shtepia, duke hasur keshtu nje gjendje te shpeshte ndryshimi. )
Vitet e fundit jane bere shume studime kerkimore mbi rrezikun alergjik qe hasin bebet ne prezence te kafsheve shtepiake. Dhe shume nga keto kerkime kane cuar kerkuesit ne rezultatin: Te kesh nje mace apo qen ne shtepi jo vetem qe nuk rrit mundesite per ti marre keto alergji por i ul dukshem keto te fundit. Studimi me i vonshem eshte ai i bere nga epidemologia Ganesa Wegienka prane spitalit Hanry Ford te Detroidit, e cila ka ndjekur per 18 vjet me radhe 565 subjekte qe nga lindja deri ne moshe te re, duke evidentuar se femijet e rritur ne shtepi bashke me qente apo macet, jane ata qe nuk rrezikojne te takojne alergjite nga qimja e ketyre kafsheve. Perkundrazi mundesite reduktohen nga 48% ne 50% nese takimi i pare me kafshet shtepiake behet i mundur brenda vitit te pare te jetes.
Mbikqyrja eshte llogjike, nese mendojme se sistemi mbrojtes i femijes zhvillohet menjehere sapo vjen ne jete , duke u zhytur ne nje "banjo" flore bakteriale: ate te nenes. Por qe kjo te realizohet, femija dhe nena duhet te rrine ne kontakt shume te afert qe ne dite e para te lindjes se femijes, ( sapo vjen ne jete)gjithashtu edhe gjate vitit te pare te jetes (dhe gjate ushqimit me gji) mundesisht duke puthitur lekuren me lekure pa pranine e peshqireve apo rrobave te trupit. Kjo gje vihet re shume mire nese veme re diferencen e madhe te flores bakteriale vaginale gjate nje lindjes natyrale krahasuar me operacionin cezario. Wegienka jo rastesisht ka zbuluar se grupi i femijeve qe lindin me nderhyrje kirurgjikale (e thene me thjesht qe bejne "Nisjen" me me pak antitrupa) shfaq renie deri ne 67% te rrezikut te alergjive kur ne vitin e pare te jetes rrine prane kafsheve shtepiake. Pra kontakti me kafshezen ka pasuruar dhe forcuar aftesite mbrojtese te bebes.
Si fillim duhet pasur kujdes, qe miqte tane me kater putra te mos pergjumen mbi kaloriferet e ndezur.
Mundohuni ti krihni me furcete pakten nje here ne dite ( operacion ky i veshtire sepse macet nuk e pelqejne kontaktin me kreherin, ndaj ne kete rast eshte mire te perdoren doreza te posacme qe e cliron pellushin e kafshes nga pluhuri). Gjithashtu ne kete menyre arrijme te shmangim edhe zbokthin, arsyen e vertete te alergjive ndaj maceve.
Nje ndihme te madhe ne kete rast japin edhe integratoret me baze rrushi pa fara (ribes) dhe omega-3 qe sigurojne pehashin e duhur te lekures. Eshte gabim dhe pavlere te lash kafshen apo ti rruash pellushin: Ky i fundit e ruan lekuren e maceve nga i ftohti dhe i nxehti i tepert.
Pra humbja e pergjithshme e qimeve nuk eshte nje problem i bezdisshem por fiziologjik.Ne rastet kur vihet re nje leng qe shkakton renie lokale te pazakonte te qimeve te pellushit, duhet ti drejtohemi menjehere veterinerit: Mund te behet fjale per nje patologji kerpudhore, shqetsim endocrinal ose alopeca. Macoku i shtepise ka lindur ne te njejten dite perfundon duke buzeqeshur veterineri. Pra rruge te lire maceve dhe qenve per t'i forcuar si ne imunitet ashtu edhe ne karakter te gezueshem dhe diellor femijeve tane.

Related Articles

blog comments powered by Disqus