Si te shkojme pa lot ne kopshtin parashkollor

Si te shkojme pa lot ne kopesht
Kete shkrim ia kushtoj Mikit dhe Samantes sime te dashur! Ju puth fort e fort!
Shume lojra, shume femije, por edhe shume rregulla dhe largim nga shtepia. Eshte shume per nje trevjecar? Jo nese ndiqni keto rregulla:
Gjeja e pare qe duhet te bejme:
Tja themi te verteten ashtu sic eshte dhe jo ta genjejme pjeserisht, sic pershkruajne gjithnje mamate "parajsen" e kopshtit femijeve te tyre. Nuk duhet ti themi vetem se atje ka lojra sa te pelcasesh, eduakatoret jane kaq simpatike dhe te sjlleshme sa cfare te urdherosh ti, ato do ta sjellin, apo thjesht qe mund te vizatosh gjithe diten e dites. Te mos (bejme sikur) harrojme ashtu sic bejne shumica e nenave-kllocke si une detajin "e vogel": mami nuk do te rrije aty me ju!

Dhe duhet te tregohemi te sinqerte deri ne fund. Kesaj radhe na zuri rrota bishtin... lojra ka sa te haje qenushi por ... duhen ndare me bebat e tjere! Duhet te prese kur edukatorja te jete e lire dhe te marrim leje, para se te marre lojen qe duam!

Mamate nuk duhet te harrojne, se ky eshte kopshti ashtu sic e imagjinon femija i tyre: Fundi i "komunizmit" me nje tek parti ku mbreti i pakundershtueshem ishte vetem cuni apo goca dhe fillimi i demokracise ku kujdes... lojrat u dashkan ndare. E mora penen dhe nisa te shkruaj dicka per kete teme edhe pse shoh disa nena shqiptare, qe bejne figure shume te keqe gjate procesit te pranimit neper kopshtet italiane, duke u fshehur pas dere apo duke lare e sterlare shamite e loteve thua se vetem ato kane pjelle ne kete bote... Merreni qete dhe mos qani, nuk po i cojne ne internim de C'beni keshtu?
 
 1. Jo te gjithe kopshtet ofrojne sherbimin e pushimit te drekes. Nese femija eshte mesuar te fleje ne dreke , pyesni edukatoret nese eshte e mundur te shtrihet pak te pushoje ne ndonje jastek apo dyshek te vogel. Dreka eshte pika me e rendesishme: sepse eshte mesuar te haje me mamin ose me ndonje te rritur tjeter ne familje. Per kete ne kopshte duhet nje jave para se te mesohet te haje. Thashe duhet per kopshtet ne Shqiperi se nuk e njoh shume si realitet.
 2. Nenat duhet ta shoqerojne femijen ne kete zbulim te kesaj bote te re dhe te lojrave por nuk duhet te nderhyjne ne maredheniet e tyre me shoket.
 3. Po largoheni? Pershendetni pa u thyer pas!
 4. Edhe pse qan me ngasherim, mos u merakosni, lotet nuk zgjatin me shume se disa minuta. Spo te jeni larguar do jete perfshire ne ndonje loje nga edukatoret dhe drama do jete kapercyer.
 5. KURRE mos ikni fshehurazi, kur femija te mos e kete mendjen.
 6. Nese dilni nga shkolla mos u ktheni per tu fshehur pas porte per ta pare nese qan apo jo, nese ju zbulon do veshtiresoni akoma me shume situaten.
 7. Do t'ju duhet kohe me e gjate nes se femija eshte mesuar te rrije me gjysherit apo me baby sitter-in. Ne te tilla raste pershtatjes do ti duhet pak me shume kohe.
 8. Mos hyni ne konkurrence me edukatoret. Ne kopshte eshte normale qe femija per te levizur autonom, te mebeshtetet tek edukatoret.
 9. Nese flet gjithe kohen per edukatoret, per lapsat qe ia jep me te bukur, nese i hidhet ne krahe, mos u beni xheloze, do te thote se me te ndihen te sigurte.
 10. Femijet e tjere ne fillimet per te do te jene rivale ne perdorimin e perbashket.
 11. Nese eshte femija i pare do te kete te veshtire te ndaje me shoket perkujdesjet e edukatoreve. Do kete nevoje per kohe te mesohet.
 12. Ne shtepi compensoni sforcimet e pershtatjes se femijes suaj duke kaluar kohe me te, duke e perkedhelur, qe te ngarkohen bateriteka nevoje per vemendjen e prinderve.
 13. Edhe pas javes se pare shperthen ne te qare ne kopesht? Organizohuni, mami e pershendet ne shtepi, do te shkoje ne kopsht me babysitter-in,babin, ose me gjyshin
 14. Pas pak javesh verifikoni nese eshte mesuar tashme me kopshtin. Nese vizaton me qejf, ha i qete dhe ka braktisur sjellje stereotipe te ngjashme me ato te periudhes para kopshtit, atehere dmth qe ia keni hedhur edhe kesaj radhe!
 15. Kaloni nga kopshti para se te hapet dhe shihni bashke vizatimet dhe ngjyrat e tij.
 16. Per ta mesuar me largesen tuaj cojini nja dy jave para kopshtit tek te afermit ose miqte tuaj me femije.
 17. Dy javet e para fillimit te kopshtit, mesojeni me ritmin e ri, ngrijeni dhe vereni ne gjume ne nje ore te pershtatshme per te bere i qete mengjes, te lahet, te vishet dhe te dale i qete.Ky ritual do ti jape siguri.
 18. Vendosni kush do ta coje ne kopesht femijen babi ose mami dhe mos ndrysoni mendje.Prindi duhet te jete gjithnje i njejti.
 19. Baby sitter-et dhe gjysherit mund ta marrin dhe ta cojne pas dy javeve te para, vetem nese eshte me te vertete e domosdoshme.
 20. Shoqerojeni per dore dhe jo ne krahe: ne rast se ecen perkrah mamit, momenti i ndarjes do jete me i lehte per te dy.
 21. Kur hyn ne ambjentet e kopshtit femija kalon nga teoria ne praktike, ju ngjitet si me "zamke", pastaj papritur ju leshon kur ndihet i sigurte. Sigurisht eshte e lodhshme kjo metode por me mire pershtatjuni ritmit te femijes suaj, sesa t'ju komandoje.
 22. Edukatorja veren sjelljen e femijes dhe ne baze te saj i tregon prindit nese eshte rasti ta zgjase edhe ca ndenjjen me te voglin ne kopesht.
 23. Midis gjerave qe kerkon kopshti ti vini femijes ne cante pyesni edukatoret nese mund t'ja lini thithes-qetesuesin (titin) dhe pellushin e preferuar. (per Shqiperine)
 
Ju pershendet Elda!

Related Articles

blog comments powered by Disqus