Macet dhe bebja? "Perkedhelje" dhe vitamina!

Mace, qen dhe alergjite!
Ja pergjigjja e veterinerit per pyetjen: Mbaj dy mace ne shtepi! A u sjell deme alergjike per shendetin bebeve te vogla, afersia me kafshet shtepiake?
Renia e qimeve eshte nje problem gjithsesi i perhapur tek macet qe jetojne ne apartament, mbi te gjitha gjate dimrit sepse u nenshtrohen luhatjeve te medha te temperatures (spostohen nga termosifonet ne dysheme, ne tarace ose ndodh shpesh te dalin edhe nga shtepia, duke hasur keshtu nje gjendje te shpeshte ndryshimi. )

Me ne fund mberriti

Me ne fund mberriti!
I ngjan nje gonxheje pambuku, te cilen ke frike ta prekesh , ta ledhatosh qofte edhe me nje gisht! Por nuk duhet te harrojme, sa shume e kemi ferkuar dhe perplasur pas trupit tone prej nene, prandaj forca mami mos ki frike , me ne fund erdhi dhe.... e marr ne krahe! E ledhatoj, i flas... po tani?!

Valixhja e maternitetit

Ja nje liste e sendeve per nenen dhe femijen gjate qendrimit ne spital (sigurisht flitet per nje qendrim normal tre ditor) Te gjitha keto duhen ndare ne tre pako te vecanta qe permbajne rroba per nje nderrim komplet si te nenes ashtu dhe te te porsalindurit.

Per vogelushin:
. 3 bluza intime ose body per veren ne pambuk/ ne lesh per dimer.
. 3 kemisha te vogla (batista) te kopsitura nga pas.
. 3 te... mbathura per te mbuluar panolinin ne pambuk per vere/ ne lesh per dimer.(jo te domosdoshme)
. 3 pale corape te buta.
. 3 tutina ne sfungjer te bute
. 3 pale geta ne sfungjer te bute (jo te d.m.d)
. 3 garza per kerthizen
. panolina
. nje batanije e vogel leshi te bute per dimer/ pambuku per vere

Zero baktere

Ne te nxehte, ne te ftohte, ne furren me mikrovale ose aparat UV. Kryesore eshte te sterilizojme, te pakten per muajt e pare te jetes. Ja se si te orintohemi ne zgjedhje.
 
1) Uje i valuar, i embli, uje i valuar!
Per te sterilizuar ekzistojne dy menyra kryesore.: Ne te nxehte dhe ne te ftohte.
E para shfrytezon temperaturen e larte, 100° a me shume per te zhdukur bakteret,

"Bej si di vete" ne rrjet

Gjithmone e me shume mamate lidhen me njera tjetren ne internet per te korrur informacion mbi shendetin e femijeve te tyre. Ky takim virtual arrihet mbi te gjitha ne FACEBOOK dhe ne forumet femerore. Nga studimet e shumta qe jane bere tregohet se shqetsimi me i madh per dhe qe japin me shume gjendje ankthi jane azma, format virale te aparatit te tretjes dhe alergjite e lekures.


"Manovra e Heimlich" ne rast mbytjesh nga ushqimi

Ne flasim, sot me Emilio Ghiringhelli, pergjegjes i formacionit CRI ne Lombardi te Italise, instruktor manovrash per Clirimin Pediatrik te rrugeve te frymamarrjes:
Pra po thoshim Emilio qe ankthi i te gjithe prinderve eshte kjo e bekuar mbytje. ...o Zot karamelja, o kjo o ajo...nje shqetesim ky i ligjshem, qe duhet dhe behet por lete flasim per kete manover:
Clirimin Pediatrik te rrugeve te frymamarrjes, ne cfare konsiston?

Gropat e kripes nevojiten kur ka bronkit?

Gropat e kripes nevojiten kur ka bronkit
Ne rastin e bronkitit te vazhdueshem fjala kyce zakonisht eshte Deti, Deti, Deti :-D
Por perpara shtepise sime kane hapur nje grupe kripe, por para se ta coje nena zakonisht duhet te dije a funksionojne te tilla ambjente?
Gropat e kripes ndoshta jane pak te perhapura ose jo ketu tek ne, duhet permendur se jane tradite e vendeve te Evropes se Veriut, larg detit por miniera te pasura me salxhema.