Valixhja e maternitetit

Ja nje liste e sendeve per nenen dhe femijen gjate qendrimit ne spital (sigurisht flitet per nje qendrim normal tre ditor) Te gjitha keto duhen ndare ne tre pako te vecanta qe permbajne rroba per nje nderrim komplet si te nenes ashtu dhe te te porsalindurit.

Per vogelushin:
. 3 bluza intime ose body per veren ne pambuk/ ne lesh per dimer.
. 3 kemisha te vogla (batista) te kopsitura nga pas.
. 3 te... mbathura per te mbuluar panolinin ne pambuk per vere/ ne lesh per dimer.(jo te domosdoshme)
. 3 pale corape te buta.
. 3 tutina ne sfungjer te bute
. 3 pale geta ne sfungjer te bute (jo te d.m.d)
. 3 garza per kerthizen
. panolina
. nje batanije e vogel leshi te bute per dimer/ pambuku per vere

. vaj , qumesht detergjent dhe pomate kunder skuqjeve te lekures
. Gershere te vogla me maja te rrumbullakta, dhe furce te bute per floket
. nje kapele me lesh te bute per te mbuluar veshet dhe koken gjate stines se ftohte
. pak pambuk
.nje pale papuce te vogla ose kepuce leshi te bute nese vogelushi vendos te vije ne dimer
. dhe nje pellush-loder

Per nenen e re:
. nje dosje me analizat qe ka bere gjate shtatezanise
. dokumentet personale
. 3 kemisha nate te hapura perpara
. nje mbirrobe leshi te bute ose pambuku
. 1 pale pandofla komode
.nje shall ose golf i hapur perpara
. 2 ose 3 rexhipeta mundesisht qe hapen ne pjesen e thithkave nje mase me te medha se para lindjes
. 2 ose 3 confeksione me thithes qumeshti ose garza te vogla te cilat vendosen per t'u ruajtur nga rrjedhjet e mundshme te qumshtit
. 1 pako me shami te lagura per te pastruar gjoksin e nenes para dhe pas dhenies se qumeshtit
. 1 konfeksion me krem special per te menjanuar carjet dhe demtimet e lekures
. 1 fashe per te mbajtur muskulaturen e muskujve te barkut pas lindjes
. 1 guaine(veshmbathje te posacme qe arrijne siper barkut)
. 3 pako me asorbente(peceta higjenike)te medha
. nje pako me mbulesa vateri prej letre
. 1 qeske plastmasi per rrobat e palara
. 2 pale corape pambuku
. 1 detergjent intim
. beauty case per tualetin personal
. 1 aparat fotografik
. 1 videokamere
. rubrike e vogel telefonike ( per te lajmeruar te dashurit per mberritjen e vogelushit) qofshi te bukura dhe me kollajllek.

Related Articles

blog comments powered by Disqus