Articles in Category: Mirëqenie

Mendon se fëmija yt nuk dëgjon mirë?

Ja si të siguroheni. Ipoakuzia

Ipoakuzi do të thotë reduktim i aftësive dëgjuese. Cilat mund të jenë shkaqet e Ipoakuzisë? 

Ndër shkaqet më të mundshme mjekët otorinë dhe audiologë përmendin: 
që nga thjesht tapa e dyllit ose otitet e rënduara e deri tek shurdhimi. Ja sesi të arrijmë në kohë, nëse fëmijët tanë mund të kenë probleme. 

Gjithcka per vaksinat!

Gjithcka per vaksinat
Sot Aida ime tashme 4 muajshe e 1 jave beri vaksinen e dyte. Nuk eshte e nevojshme t'ju them sa te veshtire e kam kur e coj ta beje ate te shkrete vaksine! Me dhemb zemra aq meket dhe problemi eshte se sa me shume rriten aq me shume qajne dhe mbajne mend me shume dhimbjen.
Pra ditari im sot mban dhimbjet e vaksines megjithese me ngushellon shume dhe eci gjithmone me moton "Me mire nje vaksine sot, sesa nje semundje e rende neser"!

Rastet kur nuk duhet te ushqejme me gji!

Rastet kur nuk duhet te ushqejme me gji
Nje dobesi e nenes si bronkiti, gripi, nje semundje ezantemantike, ftohja, diarrea nuk pengojne ushqimin e foshnjes me gji. Kur kemi temperature, edhe pse termometri shenon lart, thelle-thelle nuk perben nje arsye per te nderprere ushqimin me gji te foshnjes, por faktikisht redukton prodhimin e qumeshtit.

Valixhja e maternitetit

Ja nje liste e sendeve per nenen dhe femijen gjate qendrimit ne spital (sigurisht flitet per nje qendrim normal tre ditor) Te gjitha keto duhen ndare ne tre pako te vecanta qe permbajne rroba per nje nderrim komplet si te nenes ashtu dhe te te porsalindurit.

Per vogelushin:
. 3 bluza intime ose body per veren ne pambuk/ ne lesh per dimer.
. 3 kemisha te vogla (batista) te kopsitura nga pas.
. 3 te... mbathura per te mbuluar panolinin ne pambuk per vere/ ne lesh per dimer.(jo te domosdoshme)
. 3 pale corape te buta.
. 3 tutina ne sfungjer te bute
. 3 pale geta ne sfungjer te bute (jo te d.m.d)
. 3 garza per kerthizen
. panolina
. nje batanije e vogel leshi te bute per dimer/ pambuku per vere