Ne diell, kurre pa mbrojtje

Ne diell kurre pa mbrojtje
elda blogu 151B&V ju lajmeron se edhe gjysma e dyte e qershorit do te shoqerohet nga shira dhe vranesira... pra serish vera nuk do duket, se pranveres as ere luleve, qe sjell si morem dot. Duke shpresuar qe me disa keshilla per goditjet e vapes, ta ndjellim pranveren , ne ditet ne vazhdim flasim per mbrojtjen nga dielli i forte.
Dielli ben mire, sepse stimulon prodhimin e vitamines D nen shtresat e lekures, por ekspozimi ne diell duhet bere gjithnje me kujdes te vecante, per te enjanuar deme te menjehershme ( vjeterim lekure dhe tumore te saj). Sygjerimi i faqes sone, deri ne mbushjen e ditelindjes se pare te jetes eshte , te mos i ekspozojme per asnje sekonde te dites foshnjat nen diellin e drejperdrejte. Edhe nga mbushja e vitit te pare te jetes e ketej, ekspozimi ne diell duhet te ndodhe nen masat mbrojtese te duhura dhe ne menyre graduale.
Persa i perket filtrave diellore, eshte mire ti jepet perparesi produkteve qe sigurojne nje mbrojtje te larte dhe te shperndahet ne trup kremi cdo dy ore dhe cdo here qe femija hyn ne uje.
Na ndiqni ne ditet e ardhshme edhe ne faqen tone ne fb: Bebe & Vogëlushë/Bebe e Bambini me plot keshilla per foshnjat tuaja per ti thene "Ndal" rreziqeve te vapes!

Related Articles

blog comments powered by Disqus