Articles in Category: Ndihma e shpejte!

Ndihma e shpejte!
 

Takimi dhe vizita me pediatrin për fëmijët e moshës 2-3vjeç

Në fillim e kisha shumë të lehtë të mbaja mend takimet e bebeve të mia me pediatrin, sepse sa më të vegjël janë aq më shpesh "duhet t'i vizitojmë në takimet rutinë, edhe pse fëmija nuk ka asnjë problem apo shqetësim. Këto takime me pediatrin shërbejnë për të vërejtur nëse gjithçka shkon mirë, të paktën këtu ku jetoj janë falas dhe zgjasin nga lindja deri në vitin e 14-të të jetës. Nëse pediatri vë re se fëmija ynë ka probleme me shikimin, dëgjimin, apo kontrolle të tjera, atëherë nëna drejtohet tek mjeku specialist. Këto vizita quhen Bilance Shëndeti.

Mendon se fëmija yt nuk dëgjon mirë?

Ja si të siguroheni. Ipoakuzia

Ipoakuzi do të thotë reduktim i aftësive dëgjuese. Cilat mund të jenë shkaqet e Ipoakuzisë? 

Ndër shkaqet më të mundshme mjekët otorinë dhe audiologë përmendin: 
që nga thjesht tapa e dyllit ose otitet e rënduara e deri tek shurdhimi. Ja sesi të arrijmë në kohë, nëse fëmijët tanë mund të kenë probleme. 

Lengu fiziologjik per zhbllokimin e hundeve

Sì ta pergatisim ne kushte shtepiake

Uje fiziologjik ne kushte shtepiake

Hundet bllokohen pothuajse gjithmone nga nje sasi myku, nje lende qe prodhohet per mbrojtje.
Per fat te keq eshte pothuaj e pamundur, qe nje femije shume i vogel ti shfryje hundet vete, keshtu myku mblidhet ne flegrat e hundes.

Llojet e krimbave dhe menyra e shmangies se tyre

Llojet e krimbave  dhe menyra e shmangies se tyre
Sigurisht qe ta shpifin! Por edhe femijet me te superdizinfektuar mund tu shfaqen perpara aventurat me parazitet.  Ja disa nga masat qe duhet te marrim:

Krimbat osiure

Si zbulohen:

Me sy te lire. Jane te bardhe, te rrumbullaket, te gjate 1cm. Dyshohet se sjellin kruajtje byci.
Testi i ngjiteses (Skotchit) aplikohet naten dhe dergohet ne laboratorin e analizave.

Te clirojme hunden

Te clirojme hunden
Nje problem ky sidomos i kopshteve dhe i shkollave fillore ku fillojne te shperthejne rrufa dhe dhimbja e fytit, dy shkaqet kryesore: 

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve & CO

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve
Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma!
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit.
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne!

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.
Ky ilac c'eshte e verteta eshte shume i efektshem edhe kunder dhimbjes ose kur femija eshte i shqetesuar apo qan.
Eshte i mrekullueshem per te ulur temperaturen.
Shume i mire per te qetesuar dobesine e pashmangshme qe provon femija para ngritjes se temperatures trupore.
Dhe ne fund mos harroni: Kushton shume pak.
Ne kohe krize te mos harrojme qe ky eshte nje detaj goxha i rendesishem dhe qe s'duhet harruar.
Flitet s'e kam te dashur... mire po ju rrefej ky eshte paracetamoli.

Kur i bllokohen hundet

Kur i bllokohen hundet
Nje ftohje e lehte, dy tre dite me teshtima, thjesht edhe pa asnje vije temperature, por me nje varg kolle dhe hunde te bllokuara qe zgjat me jave te tera.

Si te dalim nga situata?
Shpeshmeria e shenjave te ftohjes eshte nje fenomen shume i perhapur tek shume femije dhe mund te jete mungesa te perhershme e mbrojtes imunitare te trurit.