Lapsa te pamprehur dhe veshe faqesh libri!

Rregulli s'ka qene kurre pika ime e forte!
Lete marrim shkollen psh... Kisha librat me te zhgarravitur me emrat e bandillit qe nuk e dinte se une ekzistoja... e megjithate me pelqente ky mazokizem i embel dhe madje u mburresha per kete gjithe mikeve te mia te universitetit.

Por mosha ben te veten. Jam budallallepsur fare dhe me maniake se kurre. Me ngrihen qimet e kokes perpjete kur shoh faqet e librave te Edit qe behen me (veshe) dhe perkulen atje ku kalon berrylat. Si eshte e mundur qe sa shoh nje te fshire gome te njollosur qe tallet me mua nga fletorja duke mu cjerre "shikoje pjellen tende, keshtu llojesh po rrit" me kap nervozizmi. Pale pastaj kur shoh majat e lapsave te paprehur dhe canten e tyre qe se ka vene tek rafti i duhur apo kopertinen e librave te pasticuar me vinovil? GRRRRR do te vdes une ty, hajde ketu ... ketu afer meje thashe si Puci ne kohe te vet.
Neteve kur askush nuk me sheh, i rregulloj te gjitha, filloj me canten e djalit tim "kafshates se pare naif" . Rishkruaj, fshij, ngjyros gropat e bardha "sa here i kam thene per gropat e bardha te mos i lere pa ngjyrosur? Lemoj veshet e faqeve te zhubrosura.

Pse perfundova keshtu? Pse veprimet e tim biri nuk i pranoj aq me moskokecarje rebele si ato te miat.
E mbi te gjitha si eshte e mundur qe notat e tjera i kisha ne rregull edhe pse ma priste vetem kur beja hartime! Do pyes babin kete vere por s'ma ha mendja se do te pohoje ndonje allishverish te tille. Fundja cili prind nuk ka vene kurre dore tek nje vizatim biri? Tani qe po vras mendjen ne kohe te Enverit ishim te gjithe me dhjeta.

Elda Terpo

Related Articles

blog comments powered by Disqus