(GJMMM) Gjigandi i madh i mire

Gjiganti i madh i mire
Besoj e keni lexuar tregimin "Gjigandi i madh i mire"!
Oh... nese nuk e keni lexuar kur ishit te vegjel, me vjen keq por keni humbur nje perle te letersise per femije.
Ai tregim ishte sa i madh per mua aq edhe i frikshem por qe me mbushte plot kersheri, per ta cuar deri ne fund!
Mezi prisja numrat e rinj te revistes "Pionieri" per te mesuar si rridhnin ngjarjet. Nuk humbja asnje numer nga ato revista, ndoshta edhe fakti qe ime me punonte ne poste, me jepte nje plus, qe mos i blija te gjitha, por isha e para, qe pllakosesha dhe kycesha aty ne ate bote fantazie dhe lexoja... lexoja 8 ore pune te rrituri dhe isha e lumtur.
Ate strofull e paguaj me flori dhe nuk e gjej dot sot, edhe pse me ndodh shpesh e me shpesh te premtoj, qe gjate rregullimit te dhomes se tim biri, te mos humbem ne libra, por ta rregulloj brenda 8 oresh pune te rrituri.
Po, po hip ketu e shif Stamollin.
Gjysmen e dites e kaloj duke lexuar, se me perpijne librat e tim biri dhe me lejojne te mos shkeputem nga pasioni im i dikurshem, librat per femije!
Sigurisht tani ka ndryshuar cdo gje, nuk i shijoj dot si atehere sepse sot GJMMM (Gjigandi i madh i mire mami) ka nje detyre te madhe para vetes: Te rregulloj dhomen e tim biri!
Cdo nene e di shume mire se cdo te thote... Mua kur me duhet ta rregulloj te me falni por me hyn tmerri. Dhoma, si pas nje uragani, eshte bere te vesh duart ne koke dhe te shkullesh edhe ato dy qime, qe te kane mbetur nga prapesirat e femijeve te tu.
Asnje nuk e di se cfare kurajo duhet te rregullosh dhomen e nje 7 vjecari! Dhe me e keqja nuk eshte kjo, por fakti qe duhet te shtypesh dhe kapercesh fort brenda teje instiktet kriminale te nje nene, ne nje prag krize nervash.

Cila nene nuk me kupton ne keto momente dhe ju baballaret shikoni foton dhe kuptoni sa e veshtire eshte profesioni i nje nene!
Pamje nga dhoma e tim biri para kalimit te GJMMM:
... dhe pas ardhjes se GJMMM-se
Oh per te gjitha nenat kudo qe jane, pa duart tuaja kjo bote do te ishte nje WCGJQM (nje wc gjigande e qelbur e madhe)!
Doni keshilla? Mos prisni asnje keshille nga une sot!
Burri juaj i vogel do te vazhdoje keshtu deri sa te behet 40 vjec! Dhe me e bukura kur te kthehet nga shkolla do te nxehet me ju keq, se nuk i gjen gjerat e veta aty ku eshte mesuar ti gjeje cdo dite!
Jemi nena!
Jemi gjigande te medhenj te mire!

Related Articles

blog comments powered by Disqus