Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)

Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)
Qumeshti i nenes eshte ushqimi ideal, me i plote, me i sigurte, me i tretshem dhe ka karakteristika te cilat nuk mund te imitohen krejtesisht nga qumeshti artificial. Ai permban antitrupa te shumte dhe perberes te tjere mbrojtes, qe mbrojne te porsalindurin nga infeksionet, sidomos ato te aparatit te tretjes dhe te frymemarrjes. Ushqimi eskluzivisht me gji rekomandohet nga lindja deri ne muajin e 5°-6° te jetes dhe mund te vazhdohet edhe pas heqjevesit te qumeshtit (mesimit me ushqimin normal).
Qumeshti i nenes fillon te prodhohet ne menyre progresive qe ne ditet e para te lindjes: Ne kete faze te pare qumeshti merr emrin "Kulloshter" (Kulloshtri pervecse ka vlera te medha ushqyese, ka funksion lehtesisht qetesues dhe favorizon eleminimin e feceve te mbledhura gjate muajve te shtatezanise, ne ngjyre te gjelber te erret, ne pamje veshtullore dhe perkufizohen me termin "mekonio"; me vone qumeshti merr emrin " tranzicion" dhe ne fund quhet qumesht "i maturuar"; Kulloshteri i qumeshtit vjen zakonisht 3-5 dite pas lindjes. Jo te gjithe te porsalindurit e kapin menjehere gjirin, duhet te kemi pak durim, qe te pervetsojme ashtu sic duhet tekniken e nevojshme dhe foshnjes sone i duhet pak kohe per te mesuar te thithe; sic ndodh me te gjithe ciftet, ngjizja e maredhenies nene-foshnje realizohet sipas koheve dhe ritmeve te veta.
Foshnja di shume mire te rregullohet vete me oraret e gjivakteve, megjithate kjo nuk do te thote, se nuk duhet te kontrollojme rritjen, duhet te jemi ne vete, qe te pershtatim foshnjen me sa mundemi, pa e shtrenguar femijen te respektoje orare te rrepta.
Nese foshnja juaj rritet ne peshe ne menyre te rregullt, nese eshte i qete, nese fecet kane pamje normale, atehere gjithcka ka premisa mbarevajtjeje, cka do te thote qe qumeshti eshte i mjaftueshem. Rritja ne peshe e foshnjes ne tre muajt e pare te jetes duhet te jete 150-200g ne jave. Qumeshti, sic thame, eshte nje element i pasur edhe me uje; pra nuk eshte e nevojshme pervec ne raste te vecanta (dite me te vertete te nxehta, rritje te temperatures trupore) ti jepet uje, kamomil ose caj.
Kur i japim gji femijes eshte shume e rendesishme te zgjedhim nje pozicion sa me te rehatshem; qe na ndihmon te qetesohemi, sa me shume te jete e mundur; ose ne shtrat (shih fig.1) ose ndenjur ne nje kolltuk, me kembe te mbeshtetura mbi nje (otoman) stol te veshur me stofe (shih fig.2)
Gjiri i duhet afruar foshnjes ne menyre qe ai te mos kape me buze vetem thithken e gjirit,por edhe pjesen me te madhe te aureoles (pjesa e gjoksit ne ngjyre te erret); Eshte e nevojshme gjithashtu te nderrojme pozicionin e gojes kur kap gjirin gjate gjivaktit, per te evituar trauma te perseritura ne te njejtin vend dhe eshte mire qe gjinjte te boshatisen krejtesisht duke i alternuar (te parin) gjithmone me njeri-tjetrin.
Para se te fillojme me procesin e gjivaktit eshte e rendesishme te lajme duart, thithkat dhe zonen rreth tyre me kujdes me uje (te nxehte aq sa ta durojme, qe favorizon shume prodhimin e bollshem te qumeshtit) dhe me sapun neutro nje here ne dite.
Ne fund te gjivaktit thani me kujdes thithkat dhe mamelen e gjoksit per te evituar lindjen e fisurave (carjeve te gjirit)
Gjate dy javeve te para te dhenies se qumeshtit nenat mund te ndjejne nje pickim a sembim ne gjoks kur fillojne te japin gji, e kjo zgjat pak minuta. Konsiderohet si nje fenomen normal, qe do te zhduket kur fluksi i qumeshtit te rregullohet dhe nena te mesohet me kete proces te rendesishem.
Edhe dicka tjeter qe nuk e gjeni neper libra :-) Kujdes mos palosni veshet e foshnjes kur gjivaktoni per te evituar keshtu efektin VESHLLAPUSH

Related Articles

blog comments powered by Disqus