Articles in Category: Fëmija 0 - 5 vjet

 

Mendon se fëmija yt nuk dëgjon mirë?

Ja si të siguroheni. Ipoakuzia

Ipoakuzi do të thotë reduktim i aftësive dëgjuese. Cilat mund të jenë shkaqet e Ipoakuzisë? 

Ndër shkaqet më të mundshme mjekët otorinë dhe audiologë përmendin: 
që nga thjesht tapa e dyllit ose otitet e rënduara e deri tek shurdhimi. Ja sesi të arrijmë në kohë, nëse fëmijët tanë mund të kenë probleme. 

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

He se na plaset nuk ha, nuk ha! :) Ja ku mund te gjeni disa rregulla te arta, kur femija nuk e hap gojen per te ngrene: te gjitha ne pa perjashtim, kur behet fjale per beben tone mendojme se nuk eshte i zoti te beje asgje, pa ndihmen tone te bekueshme dhe ndoshta nje fare te drejte e kemi, por kur vjen fjala tek ushqimi gabojme. Femija yne te pakten persa i perket te ngrenit rregullohet vete (autorregullohet).

Ben akoma cicin ke bekat?

Ben akoma cicin ke bekat
Ne fund te kopshtit femija nuk ka mesuar ende te shkoje vete ne banje? Lag akoma ne shtrat?
Sigurisht qe miqte dhe familjaret ju kane zene shpesh ngushte me kete pyetje! Ju kane hedhur mbi shpatulla pyetje qe nuk arrijne te gjejne ngushellim. Duket se kur behesh nene te gjithe dine te japin mend thua se e kane rritur ata dhe e kane bere kaq deri tani dhe jo juve.
Nuk eshte rasti te alarmoheni!

Foshnja ne shetitje!

Foshnja ne shetitje!
Qe ditet e para te jetes foshnja und te dale per nje shetitje te perditshme, ne fillim te shkurter vetem pak minuta, derisa te arrije gradualish ne 2 ore a me shume ne dite. Eshte e rendesishme te evitohet kontakti me persona te semure, te menjanohen vendet me shume njerez dhe rruget me trafik te renduar. Ne dimer zgjidhni per te nxjerre shetitje foshnjen oret me te nxehta te dites, ndersa ne vere ato me te fresketa.
 

Foshnja ne shtepi! Ambjenti

Dhome e gjumit ambienti
Ambjenti:
Eshte shume e rendesishme qe foshnjes ti pergatitet nje kend i shtepise (nese nuk eshte e mundur nje dhome me vete) e mbrojtur nga zhurmat, nga tymi i cigares dhe nga rremuja e tepert. Temperatura ideale e ambjentit duhet te jete rreth 20°C.

Disa keshilla pas vaksinimit

Disa keshilla pas vaksinimit
Sot Aida ime tashme 4 muajshe e 1 jave beri vaksinen e dyte. Nuk eshte e nevojshme t'ju them sa te veshtire e kam kur e coj ta beje ate te shkrete vaksine! Me dhemb zemra aq meket dhe problemi eshte se sa me shume rriten aq me shume qajne dhe mbajne mend me shume dhimbjen.
Pra ditari im sot mban dhimbjet e vaksines megjithese me ngushellon shume dhe eci gjithmone me moton "Me mire nje vaksine sot, sesa nje semundje e rende neser"!
Ja disa keshilla per oret pas vaksinimit:

Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)

Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)
Qumeshti i nenes eshte ushqimi ideal, me i plote, me i sigurte, me i tretshem dhe ka karakteristika te cilat nuk mund te imitohen krejtesisht nga qumeshti artificial. Ai permban antitrupa te shumte dhe perberes te tjere mbrojtes, qe mbrojne te porsalindurin nga infeksionet, sidomos ato te aparatit te tretjes dhe te frymemarrjes. Ushqimi eskluzivisht me gji rekomandohet nga lindja deri ne muajin e 5°-6° te jetes dhe mund te vazhdohet edhe pas heqjevesit te qumeshtit (mesimit me ushqimin normal).