Articles in Category: Ushqyerja me gji

Dhenia gji, mikrovala etj

Dhenia gje mikrovala
Nje here e pergjithmone them:
mikrovala nuk na demton as nga valet as nga drita qe nxjerr , as nga dridhjet. Kuptoj qe jeni te frikesuar nga shumica e njerezve ne kete bote qe thone se kompjuteri, mikrovala dhe elektroshtepiake te tjere jane te rrezikshem. Por mua me vjen te qesh kur i degjoj, sepse e di shume mire qe kjo nuk eshte e vertete. Do thoni juve ja kjo u be doktoreshe pa dipllome Elda!

Si te pergatisim gjirin per lindjen e bebit!

Si te pergatisim gjirin per lindjen e bebit!
Te pergatisesh gjirin per ti dhene qumesht bebit shume dite para se te linde. Lexoni rreshtat me poshte per te hequr cdo dyshim!
 
Je ne pritje dhe deshiron te ushqesh femijen tend me gji? Gjivaktet jane gjeste naturale, por duhet te bejme kujdes, qe te nisim me kembe te mbare dhe ta ushqejme te lumtura femijen tone. Te shohim disa nga keto parapergatitje.

Ankthi i ndarjes!

Ankthi i ndarjes
Shfletoj kohen kur Edi ishte vetem 9 muajsh. E lexoj me poshte:
... zgjohet shume naten keto kohet e fundit edhe dy apo tre here te pije qumesht (Edin e ushqeja me gji) fle nje cerek ore dhe rri nje ore zgjuar, pra rezultati vetem dy ore gjume kete muaj cdo nate. Zot kur ngrihem te bej kafen e mengjesit e bej permendesh dhe mekanikisht. Keshtu sic e kam nisur do le ndonjehere gazin hapur dhe do gjejme belane.

Dopio gjivakte per binjaket?

Tem e bukus sot tek B&V

Dopio gjivakte per binjaket?
Gjivakte per dy, (lol) megjithese nuk eshte aspak per te qeshur te pakten per nenen. Por ju siguroj se mund te buzeqeshni. Pret dy binjake dhe deshiron ti ushqesh me qumeshtin tend?
Mos kini frike: nese je ne gjendje te prodhosh qumesht per dy.
Ideja e shumeperhapur se nje nene nuk mund te ushqeje me gji dy binjake eshte e gabuar prej se ciles duhet te largohemi.

Program ushqimor per nenat qe ushqejne me gji!

Program ushqimor per  nenat qe ushqejne me gji!
Nena qe ushqen me gji duhet te perballoje nje seri te dyfishte kerkesash ushqimore, per vete dhe per foshnjen.
Kjo nuk do te thote qe nena qe ushqen me gji te sforcohet te haje me shume sesa ajo deshiron: Teorikisht duhet te perfshije rreth 750 kalori pertej kerkeses ushqimore baze dhe nje sasi pak me te madhe ne perdorimin e e proteinave, kalciumit, dhe hekurit.

Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)

Gjivakti (Dhenia ekskluzive e gjirit)
Qumeshti i nenes eshte ushqimi ideal, me i plote, me i sigurte, me i tretshem dhe ka karakteristika te cilat nuk mund te imitohen krejtesisht nga qumeshti artificial. Ai permban antitrupa te shumte dhe perberes te tjere mbrojtes, qe mbrojne te porsalindurin nga infeksionet, sidomos ato te aparatit te tretjes dhe te frymemarrjes. Ushqimi eskluzivisht me gji rekomandohet nga lindja deri ne muajin e 5°-6° te jetes dhe mund te vazhdohet edhe pas heqjevesit te qumeshtit (mesimit me ushqimin normal).