Emri im i dyte eshte Teknomami!

Emri im i dyte eshte Teknomami!
- He mbarove babi se do luaj Happy Hospital! - var buzet Edi.
- Na vdiqet, jemi apo s'jemi me pushime? - thote babi.
- Ja sa te shof cik sa veta kane klikuar sot tek blogu! - lutet mami.
- Ohu na vdiqe ti me ate blogun! - me kthejne te dy me nje goje biri dhe babi ...
Sherr cdo dite per ate te shkrete laptop!
- Hajt bab te mesoj si hidhesh me koke tek pishina e te rriturve lere mamin te merret me blogun! - dhe laptopin e fiton...Teknomamiiiiii! ;-)
Qe sot ka vendosur t'ju tregoje cilat siteve ti besoni dhe cilave jo, sidomos per nenat qe sa rritet cik vija e termometrit klikojne ne Wikipedia... sikur ia zgjidh hallet ai i shkrete net... edhe djali me eshte bere keq, i ben detyrat e shtepise me Wikipedia
Ne i drejtohemi shume rrjetit per te zgjidhur halle nga me te ndryshmet....
"qe nga koka gjer tek barku, ...
por me shume
na dhemb stomaku"
Sepse dihet tashme te gjithe na ka marre malli me shkrujt leter, por askush nuk e ben me, Fundja eshte edhe e drejte, se pse kur te gjithe mund te hiqen sikur jane Nobeliste per Diletante, une pse te mos e bej ...lol
Ja disa keshilla te vlefshme si te levizim ne rrjet.
 
1- Wikipedia.
Hyjme tek dashuria jone e pare per te kerkuar kuptimin e fjaleve sensin e nje teme te caktuar nese diskutimi na terheq dhe perderisa shkon e sigurte dhe jo si cjapi tek kasapi, Wikipedia ze vendin e pare sipas shkalles se sigurise.
 
2- Site shkencore.
Ne pergjithesi jane teper te sigurta ato site qe jane lidhur dhe perkthejne revista te specializuara mjekesore ose kerkime universitare, qendra te medha spitalore, ente publike dhe shoqeri shkencore te njohura (e ka fjalen per blogun tim)
 
3- Site shperndares.
Jane me mijera e mijera sitet kushtuar memesise. Disa kane hire profesionale dhe argumentet qe trajtojne jane serioze. Sidomos ato siti qe prezantojne veten qarte ne rrjet me emer dhe mbiemer te vertete. (Edhe ketu e ka fjalen per neve) Gjeja me e cmuar e ketyre siteve eshte fakti qe pohimet mbi shendetin dhe edukimin e femijeve te specialisteve te ndryshem nuk ua heqin firmen dhe autoresine.
 
4- Site alternative
Jane site qe kane per qellim te shperndajne ilace jo tradicionale. Ketu mund te gjejme shume nga ata qe jane serioze por kujdes sepse mund te ndeshni me site "civete" qe terheqin lundruesit me qellimin e vetem per te diskredituar arritjet e shkencave zyrtare si ato te vaksinimit dhe psikologjise feminore.
 
5- Te perditshmet online.
Ne to mund te gjeni shpesh per kerkime dhe zbulime ne fushen mjekesore. Behet fjale per lajme flash por qe te jeni me te sigurte duhet te mos ndaleni tek lajmi por te kerkoni ende derisa te gjeni burimin e vertete ku eshte publikuar studimi.
 
6- Blogje dhe forume.
Aty ku mamate tregojne eksperiencat e veta personale dhe shkembejne keshilla... Nje menyre e mire per te sqaruar idete, por qe keshillat e te tjereve nuk duhen marre per ar te kulluar. (Kjo ishte por edhe s'ishte per neve doni me per Belulin?)
 
Ju pershendet Elda!
L'articolo in italiano critto da R. Sonaglia su: http://milingonaeshkretetires.blogspot.it/2012/08/il-mio-secondo-nome-e-tecnomammi.html

Related Articles

blog comments powered by Disqus