Articles in Category: Guzhina

Kur nuk ha Peshkun! Versionet më të shijshme për fëmijët tanë

Sot do të mësojmë të gënjejmë? Po, po, të gënjejmë! Vështirësia më e madhe ka qenë gjithnjë ky peshk i bekuar! Pa mbushur vitin e parë, pra gjatë kalendarit të pranimit të ushqimeve të ngurta, sapo hapte gojën i vinte për të vjellë. Kur u rrit, më dëgjoi një herë që peshku e bën për të vjellë dhe që nga ai çast u thoshte të gjithëve: nuk e ha peshkun, se më ban për të vjellë, por jam e vendosur 'të gënjej' nuk shkon më kështu. 

Ja dhe gënjeshtrat e banorëve të detit, për bebat më të vegjël :) 

Kalendari i nderhyrjes se ushqimeve te ngurta

Ushqimet tek femijet e vegjel

Ushqimet e ngurta:

Si? Kur? Dhe pse? Kur fillohet me dreken e pare?

Ushqimi me gji rekomandohet fuqishem nga pediatret per 6 muajt e pare te jetes. Periudha me e duhur per te filluar ushqimet e ngurta eshte para muajit te 4-t dhe jo me vone se muaji i 6-te.

Si te sillemi kur na ftojne per darke!

Si te sillemi kur na ftojne per darke!

Duket budallallek?
Ja ku po ju them, duket sikur Elda sheh qimen ne veze, por me besoni femijet te felliqin, sidomos kur prinderit e tyre kane filluar ti flasin per mberritjen tone, qe nje jave perpara!
Sjellin e persjellin ne mendje gjithe kohen: cfare do me dhuroje, si do ta kete mbeshtjelle etj, etj dhe ne momentin, qe ti shkon pa nje dhurate te vogel, qofte kjo edhe nje cokollate, mbajeni mend nga une, kane per t'ju felliqur ahaaaaa jane engjej dhe do te pyesin te shgenjyer, me nje ciltersi te paturpshme:

Piadine sipas qefit

Piadina sipas deshires
Vendosim nje tigan te gjere, e ngrohim ne flake te moderuar per gati 20 sekonda nga cdo ane!
E vendosim ne nje pjate te paster dhe mbushim sipas deshires me salsa, proshuta, mozarela, domate, perime te zjera apo cfaredolloj perberesi tjeter.
Ne fund pak piper dhe kripe sipas deshires.

Makarona dhe peshk i shpejte halli me perime te zjera

Makarona dhe peshk i shpejte halli me perime te zjera
Dhe ja ku mori fund pjata e Aides poooor... i kisha bere hesapet pa hanxheshen time ...! E kishte zene gjumi duke pritur keshtu qe mu desh te mbuloja papen (para dy ditesh mu desh ta perserisja papen nga e para, se vinte rrotull nje mize, keshtu qe sot e mbulova, para se te nisja papen e mamit dhe babit) per te pritur qejflien kur ti dilte gjumi! Vura uje me kripe te trashe (nje grusht te vogel) per te zjere kur mori vale hodha makaronat e shkurtra, forma e tyre varet nga qejfi juaj, ose me sakte i mamit, se cfare preferon ai qe gatuan duhet te hane dhe te tjeret, kuptohet nese duan ta gjejne gati, ne mos le te ngrihen e te gatujne vete njerezia.

Meze peshku pas kthimit nga Shqiperia!

Meze peshku pas kthimit nga Shqiperia!
Pjate e imituar restoranti ne kushte shtepie!
Sigurisht kur nuk bezdisesh te gatuash dhe ta sjell kamarieri tek restoranti buze detit ka lezet, por edhe pas nje rruge te gjate nga Kroacia, lenies hapur te frigoriferit portativ, kjo pjate kishte nje shije me te hedh pertoke...!

Speca te mbushur

per femijet 3 - 80 vjec

Speca te mbushur
- Mami cfare po na ban per dreke?
- Speca te mbushme mami!
- I ma shpifin nuk do haj sot!- me kthen menjehere im bir.
- Po do ta bej vetem me gjana per beba me mama dhe nese me premton qe do ta provosh une do te le te bash fotot e blogut.... ahaaaaa jam e lumtur qe kam blogun , djalit tim 7 vjec arrin tja mbushesh mendjen te te ndihmoje per cdo pune, nese i le aparatin fotografik ne dore ;-) Gatiiii fillojme!