Meze peshku pas kthimit nga Shqiperia!

Meze peshku pas kthimit nga Shqiperia!
Pjate e imituar restoranti ne kushte shtepie!
Sigurisht kur nuk bezdisesh te gatuash dhe ta sjell kamarieri tek restoranti buze detit ka lezet, por edhe pas nje rruge te gjate nga Kroacia, lenies hapur te frigoriferit portativ, kjo pjate kishte nje shije me te hedh pertoke...!
Skuqa patatet dhe i shoqerova me salce kosi qe per fat e kisha ne raftin e ngrirjes. Proshute cotto per bebat, domate dhe qepe te gjalla iam-iam (kur kthehemi ne Itali vijme era Shqiperi qe te dukemi qe kemi qene atje se s'na hahet buka). Nersa peshku dhe kungujt provova ti bej ashtu sic i beri Dori ne Vlore, nejse nuk me dolen aq te mira po hec me haheshin...
Vaj ulliri extravirgjer, ne tigan te thelle, siper i hodha hudher te grire holle dhe para se te merrte ngjyre te arte hodha kungulleshkat alla julien, uje pak e nga pak qe te mos thaheshin dhe majdanoz te grire siper kur i pjatojme. Peshkun e gatova me po te njejten menyre si kungulleshkat por nuk e kerceva ne tigan e lashe te qete te shuhej ne hudhra, kripe piper dhe vere te bardhe. pese minuta nga nje ane pese nga tjetra...mhhhhhhhh dua te shkoj ne Shqiperiiiiii
Gjak e dhjame!

Related Articles

blog comments powered by Disqus