Articles in Category: Ushqyerja

Kur nuk ha Peshkun! Versionet më të shijshme për fëmijët tanë

Sot do të mësojmë të gënjejmë? Po, po, të gënjejmë! Vështirësia më e madhe ka qenë gjithnjë ky peshk i bekuar! Pa mbushur vitin e parë, pra gjatë kalendarit të pranimit të ushqimeve të ngurta, sapo hapte gojën i vinte për të vjellë. Kur u rrit, më dëgjoi një herë që peshku e bën për të vjellë dhe që nga ai çast u thoshte të gjithëve: nuk e ha peshkun, se më ban për të vjellë, por jam e vendosur 'të gënjej' nuk shkon më kështu. 

Ja dhe gënjeshtrat e banorëve të detit, për bebat më të vegjël :) 

Program ushqimor Bebe & Vogëlushë per foshnja nga 0 - 3 muajsh

Nje femije qe po ushqehet me biberon

Kujtese:
Cdo foshnje eshte nje bote me vete, me nevojat, me karakteristikat dhe me kohen e vet. Nuk duhet krahasuar nje femije me nje tjeter dhe nuk mund te propozojme zgjidhje standarte persa i perket gjivaktit, gjidhenies dhe rritjes. Ketu do te gjeni thjesht linja udhezimi mbi sasine dhe numrin e vakteve me te cilat nje femije duhet ushqyer; nese ekzistojne probleme ose keni dyshime drejtohuni pediatrit te besuar dhe pervojes se tij.

Kalendari i nderhyrjes se ushqimeve te ngurta

Ushqimet tek femijet e vegjel

Ushqimet e ngurta:

Si? Kur? Dhe pse? Kur fillohet me dreken e pare?

Ushqimi me gji rekomandohet fuqishem nga pediatret per 6 muajt e pare te jetes. Periudha me e duhur per te filluar ushqimet e ngurta eshte para muajit te 4-t dhe jo me vone se muaji i 6-te.

Si te sillemi kur na ftojne per darke!

Si te sillemi kur na ftojne per darke!

Duket budallallek?
Ja ku po ju them, duket sikur Elda sheh qimen ne veze, por me besoni femijet te felliqin, sidomos kur prinderit e tyre kane filluar ti flasin per mberritjen tone, qe nje jave perpara!
Sjellin e persjellin ne mendje gjithe kohen: cfare do me dhuroje, si do ta kete mbeshtjelle etj, etj dhe ne momentin, qe ti shkon pa nje dhurate te vogel, qofte kjo edhe nje cokollate, mbajeni mend nga une, kane per t'ju felliqur ahaaaaa jane engjej dhe do te pyesin te shgenjyer, me nje ciltersi te paturpshme:

Cfare i shtohet papes se pare 5 muaj?

Papa e pare pes muajshe
Sot me 18 qershor Aida mbushi 5 muaj dhe une jam treguar me e papersosur se kurre, isha e sigurte se fillonte papen e dyte, por jo thjesht i shtohet nje luge me shume perimesh te kulluara tek papa e drekes. Pasi e qortova dhe e mallkova veten nje mije here qe po e humbas persosmerine (tani dreqin me falet nuk shkoj dot as ne banje pa Aiden ...) ja autokritika dhe kthesa ime per te mbledhur trute e kokes dhe te behem serish nje mama per shtepi!

Ankthi i ndarjes!

Ankthi i ndarjes
Shfletoj kohen kur Edi ishte vetem 9 muajsh. E lexoj me poshte:
... zgjohet shume naten keto kohet e fundit edhe dy apo tre here te pije qumesht (Edin e ushqeja me gji) fle nje cerek ore dhe rri nje ore zgjuar, pra rezultati vetem dy ore gjume kete muaj cdo nate. Zot kur ngrihem te bej kafen e mengjesit e bej permendesh dhe mekanikisht. Keshtu sic e kam nisur do le ndonjehere gazin hapur dhe do gjejme belane.

Sa hutaqe! Harrova ti ndryshoj shijen!

prandaj nuk me ha me papen

Gjerat e Papers
Edhe ti po te ishe, te haje fasule perdite nuk do te te merziteshin, edhe pse i adhuron fasulet? - keshtu me tha kumbara jone qe nuk limitohet t'i jape vetem emrin Aides, vajzes sime gati 5 muajshe, por edhe keshilla fantastike per papen. Pra kur ti zjesh perimet e goces, mos ver gjithnje te njejtat, alternoji:

Papa e pare + 4 muajsh e 1 jave

Papa e pare kater muajshe
Liofilizat ose homogjenizat mishi pule, gjel deti ose lepuri. Mund ta pergatisni edhe ne shtepi te zjere fort e pastaj kalojeni ne mikser, por kur e grijme ne mixer futet ajer dhe femija tret ushqimin me veshtiresi. Nena te shohe e te beje vete :-) Fillohet diten e pare nje luge tek supa e perimeve ose papa, diten e dyte dy luge, diten e trete tre e keshtu me radhe derisa te mbaroje kavanozi.
+ 5 muajsh - plus shtoni disa luge me pasate perimesh (perime te grira pa leng)

Nisim papen e pare...poooooo :-)

Nisim papen e pare
Mosha: 4 -5 muaj
Skeda Dietike
4 muajsh ora 12.30
Fillojme mamacka?
Bebi deri tani merr rreth 5-6 gjivakte. Sot do te zevendesojme gjivaktin e drekes me papen e ores 12 te drekes.
PAPA E PARE- ORA 12.00 DATA 18 MAJ (varion sipas moshes se bebes)
Marrim 3 perimet kryesore te papes se pare: