Program ushqimor Bebe&Vogëlushë për fëmijët 2-3vjeç+

Te rejat ushqimore te ketij viti ne programet e Ides dhe Edit. 

Trazovacet tane tashme jane te rritur dhe mami duhet te ndryshoje ushqimin e tyre. 

Rendesi e madhe dhe kujdes i vecante kete vit i kushtohet mengjesit. 

Asnjehere Pa Mengjes! 

 

Programi ushqimor i kesaj moshe ndahet ne 4vakte ditore. 

1. Mengjesi 

2. Dreka 

3. Darka 

4. Zemra. 

 

Kete vit vazhdojne nazet dhe tekat ndaj prinderit e femijeve 2 deri ne 3vjec duhet te kene parasysh qe:

 

1. Vaktet te jene ne orarin e caktuar

2. Ushqimet nga me te larmishmet 

3. Racionet ne pjata duhet te jene ne pershtatshmeri me moshen e vogelusheve. 

Kete moshe e trembin shume pjatat e mbushura plot, u shkaktojne probleme, edhe sepse shpesh prinderit priren te harrojne se nje femije i vogel nuk ha dot si nje i rritur. 

 

Sa me shume rriten aq me shume vogelushet tane zhvillojne shijet e tyre ushqimore dhe nese shoqerohen nga nje prind, qe ha (e detyron veten te haje) me gezim fruta e perime, atehere edhe femija do ti haje me qejf ato. 

E kunderta ndodh nese prinderit do te hane me qejf embelsirat apo kripesirat, qe gjenden lehte ne treg... edhe femija do ti kerkoje ato me kembengulje. 

 

Ushqimet e reja jane: 

Mjalti 

Gjalpi 

Marmellata 

 

Skema e programit ushqimor te ketij viti vjen me nje mengjes te pasur dhe te larmishem. 

 

MENGJESI: 

1. Nje tas qumesht + petale dritherash 

Ose 

2. Kos (yogurt i paskremuar) ose me fruta + nje fete buke integrale te lyer mjalte ose marmellate

Ose 

3. Nje gote leng frutash i shtrydhur Ose 

4. Pure frutash e fruluar 

Ose 

5. Frut i fresket 

Ose 

6. Kek shtepie ose artixhanal 

 

Dreka dhe Darka 

Thame qe porcionet do jene te vogla ndaj dreken dhe darken e ketij muaji po i permbledhim bashke. Skemat jane shume te thjeshta ndaj printojini dhe vereni ngjitur ne mur ne guzhine, hidhini nje sy dhe vendosni ne baze te asaj qe ju ndodhet. 

 

Nder Pjatat e para mund te zgjidhni: 

60 gram Oriz

ose

60 gram Makarona

 

Salcat qe do pergatisni: 

Domate e fresket 

Vaj ekstravirgjer ulliri 

Gjalpe 

Djathe kackavall pa kripe, 

grana 

parmixhan etj 

 

Nder Pjatat e dyta (qe duhet te jene shume me te larmishme se pjata e pare) mund te zgjidhni: 

 

Mishin 

60-80 gram te llojit 

Pule 

Lepuri 

Gjeldeti 

Vici 

Kali 

Lope 

Demi 

Qe zgjedhim ta gatuajme me metoden e: 

Zjerjes 

Gatimit me avull 

Ne leng te paket 

Ne piaster 

Ne furre 

Ne flake. 

 

Mishi mund ti serviret femijes i grire me thike ose ne feta te prera shume holle. 

 

Peshkun: 

60-80 gram te llojit 

Merluz 

Palombo 

Gjuhez 

Salmon 

Trofte 

Etj. 

Peshku mund te jete i ruajtur ne akull ose i fresket. Mund te zgjedhim ta gatuajme ne menyrat: 

I zjere ne avull 

I pjekur ne furre 

I pjekur ne zgare 

Ne leter alumini 

Ose ne piaster

 

Djathrat dhe nenproduktet e qumeshtit: 

Mund te servirim 

60 - 70 gram 

Gjize e fresket 

Kackavall i fresket pa kripe Mozarele 

Djathe bebè 

Fontine 

Djathe i bardhe 

Djathe kackavall i bute 

 

Sallame dhe proshuta 

1. Proshute koto 

2. ose krudo 

3. ose Bresaola 40gram 

4. Fruta 

5. Perime te zjera ne avull, te pjekura ne furre, te pjekura ne piaster, etj 

 

Trazovacet tane rriten dhe kane nevoje per nje vakt zemre prej kampionesh :) 

Jo me pak eshte i rendesishem, pra eshte Zemra

Duhet te jete nje ♡ e plote dhe e shendetshme. 

 

Ja dhe zgjedhjet qe mund te beni per zemer. 

1. Akullore (qumeshti ose me fruta) 

2. Nje leng i shtrydhur frute 

3. Pure frutash 

4. Kos shtepie i paskremuar 

5. Ose Kos me fruta 

6. Ose Qumesht i paskremuar 150-200ml me 3-4 biscotti.

 

Shmangni: 

1. Embelsirat e paketuara 

2. Pijet energjike 

3. Pijet qe permbajne kafeine ose teine 

4. Pijet me gaz 

5. Te skuqurat

 

Related Articles

blog comments powered by Disqus