Ja disa rregulla per tu bere baba i mire per vajzen tende

Ja disa rregulla per tu bere baba i mire per vajzen tende

Burri i pare i jetes se tyre. 
Me i dashuri nga te gjithe.   
Marcus Williams dhe Joanna Schroeder kane bashkuar forcat, per te shkruar nje liber qe ndihmon baballaret te dine rregulla te rendesishme per rritjen e femijeve femra. 

Ja lexojini dhe na thoni nese deshironi, se sa nga to keni qelluar dhe sa prej tyre ju duken te gabuara. 

 1. Ti thuash qe eshte e bukur, por sidomos inteligjente, e zgjuar, e forte, me vullnet. Ne kete menyre babai i meson vajzes se ka shume gjera pervec bukurise, per te cilat duhet te jete krenare.
 2. Ti mesoje te beje edhe pune burrash. Ashtu si nenat po bejne cfare eshte e mundur qe djemte e tyre te jene te zote te vene lavatricen, apo te rregullojne krevatin, edhe baballaret duhet te bejne po ashtu me vajzat, te mesoj ne te rregullojne nje llampe, te perzene nje grerez pa kerkuar ndihme, pa bertitur, apo te dine te kujdesen per gjerat themelore te mirembajtes se makines.
 3. Ta lere te luajne jo vetem me kukulla. Vajzat duhen ftuar edhe ne lojra aktive dhe cliruese si ajo e rrotullimit ne balte.
 4. Kujtoni se vajza nuk mban mend per nje kohe te gjate vetem ato qe meson nga nena, por edhe menyren sesi babai trajton nenen e saj.
 5. Ti mesoje te gjithe emertimet korrekte duke filluar qe nga flutura deri tek vagina.
 6. Nese vajza ka deshire te luaje bebesh babai duhet te beje rolin e bebit te saj. Dhe argetohuni.
 7. Shprehni ndjenjat tuaja. Sidomos ato negative, si dhimbja ose trishtimi, emocionet jane pjese e jetes sone. Eshte mire qe babai te mos i transmetoje bije idene qe burrat nuk qajne kurre.
 8. Ti mesojme bijave tona integritetin e lidhjeve, qe nuk do te thote devotshmeri e verber, por ta jetosh jeten tende te bazuar, tek ajo qe beson zemra e tyre.
 9. Ti lexoni histori plot me heroina te reja e dragonj te eger, por edhe te trillojne vete histori per te.
 10. Ti mesoje asaj se vetem ajo ka pushtet mbi trupin e saj. Trupi i perket asaj dhe nuk duhet te perdoret per te tentuar te arrijne dashuri dhe aprovim, as per te manipuluar te tjeret. Ti mesojme te jete besnike dhe te respektoje veten.
 11. Ti flasesh per meshkujt pa pergjithsuar me shprejen e zakonshme (Gjeja qe duan djemte eshte vetem seksi)
 12. Te mundohen te ndajne interesat dhe hobet e tyre me te tjeret: fjala vjen duke formuar grupe muzikore etj.
 13. Ta shoqeroni jo vetem duke bere thjesht shoferi i saj, por edhe ta shijosh kohen qe kalon me te, qofte kjo edhe kur e shoqeron tek pedikyri.
 14. Te ndertosh per te nje copez teatrale dhe plot te qeshura.
 15. Cojeni te takoje artistin e saj te preferuar, ose te shohe serfistet kur rreshqasin mbi dallge. Ndoshta nuk do te rezistoni aty me shume se 5min... shkoni pastaj per nje akullore.
 16. Lereni ta zgjedhe vete ngjyren e preferuar (te dhomes se gjumit etj) Ambjenti ku jeton eshte e drejte legjitime e saj dhe ajo ka pushtetin mbi cdo gje.
 17. Mos e pengoni nese thur endrra meshkujsh. Ndoshta me kalimin e kohes do te reshte se deshiruari te behet nje portiere futbolli, por nderkohe eshte e vlefshme per te te kuptoje, se nuk eshte e domosdoshme te lindesh mashkull, per te bere ate qe deshiron.
 18. Mos kundershtoni shijet e saj persa i perket look-ut, por perpiquni te jeni pragmatike dhe te argetohesh me te kur tifo per nje veshje absurde. Ne fund edhe vete do te bindet per menyren (menxyren) si eshte veshur.
 19. Te pakten nje here ne dite, shiheni ne sy dhe mundohuni te beni me te nje bisede serioze dhe per ti mesuar vlera.
 20. Mesojini vleren e se shenjtes Jo dmth Jo, si per te ashtu edhe per te tjeret dhe se nuk eshte turp apo zenie ngushte te mbajne kufinjte e vete fizike.

Related Articles

blog comments powered by Disqus