Llazanja me ragù alla Bolonjese

0.0/5 rating (0 votes)
 • Ready in: 70 min
 • Serves: 6
 • Complexity: medium
 • Origin: Italiane
Llazanja me ragù alla Bolonjese

Ingredients

 • 400 gr Llazanje
 • 2 Mozarela
 • 800 gr Salce beshamell (perafersisht)
 • 150 gr Parmixhian i grire
 • 50 gr gjalpe
 • kripe (a.s.n)
 • 50 gr Proshute cotto
 • 150 gr mish i grire vici
 • 300 gr Tul domatesh
 • 1/2 Qepe
 • 1/2 Karrota
 • 1/2 Rrenje selinoje
 • 1/2 Thelpinj hudhre
 • Gjethe dafine (a.s.n)
 • Salvia (a.s.n)
 • Borzilok (a.s.n)
 • Vaj ulliri extravirgjer (a.s.n)
 • 1/2 Gote vere e kuqe
 • 50 gr Salsice

Directions

 1. Pergatitet peta baze. Kalojini siper peten duke e shtruar me salcen e cila pergatitet ne kete menyre: Grini karroten, qepen selinon dhe hudhren, gjithashtu edhe proshuten.
 2. Ne nje tigan te thelle skuqni salcicen me vaj dhe shtoni perimet e grira proshuten dhe i lini te zbuten
  Para se te marrin ngjyre shtoni tulin e mishit te grire jepini ngjyre shtoni domatet e grira, dafinen, erezat dhe kripen. Uleni flaken dhe vazhdoni ta gatuani masen derisa te rezultoje e e lengshme dhe e dendur.
 3. Nderkohe pergatisni salcen beshamel. Ne fundin e nje tenxhereje shperndani salce dhe beshamelen duke i trazuar me luge. Vendosni nje shtrat me llasanja dhe shperndani mozarellen dhe djathin e grire, vazhdoni kesisoj deri sa te jene shtruar te gjithe perberesit: si salca edhe beshamela.
 4. Sperkateni ne fund me djathe te grire parmixhan dhe mbylleni punen duke e futur ne furre te nxehte per 30/40 m, Nxirreni nga furra dhe sherbejeni ne tavoline!
  Gjak, dhjame e pare!

Leave a comment

Please login to leave a comment. Optional login below.