Lakror Gjenovez

4.5/5 rating (2 votes)
 • Ready in: 50 min
 • Serves: 3
 • Complexity: medium
Lakror Gjenovez

Ingredients

 • 500 gr miell
 • 2 gotta uje me gaz
 • 80 ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 1 kg spinaq
 • 1 qepe
 • 1 thelpe hurdher
 • 100 gr djathe i grire parmixha
 • 500 gr gjize deleje
 • 5 veze te pathyera
 • kripe
 • gjethe borziloku te fresket
 • majdanoz

Directions

 1. Krijo nje brum elastik me miellin, vaj dhe pak kripe duke i shtuar pak e nga pak ujin e gazuar.
 2. Skuqni ne vaj hudhren e plote dhe qepen e prere holle, me pas spinaqin e prere si sallate. Kur te jene gati hiqni hudhren, lereni masen te ftohet, bashkoni gjizen, djathin e grire dhe pak nga erezat e grira.
 3. Hap me brumin dy pete lakrori jo shume te holla dhe njeren shtrojeni poshte nje forme te lyer me vaj.
 4. Hidhni mbi te harxhin, te cilin duhet te hapim me luge kater vende per te futur ne mes te lakrorit vezet e lara, te zjera dhe te qeruara, por te plota pa i copetuar.
 5. Mbuloni gjithe masen me peten e mbetur, qe e ngjyejme me te verdhe veze siper. Piqeni ne furre ne temperaturen 180° per 45- 50 minuta!

  P.S vezet mund te futen ne mes edhe te paziera por te lara mire dhe te paqeruara! Dalin te pjekura dhe per femijet mbeten nje surprize e vertete!

Leave a comment

Please login to leave a comment. Optional login below.