Spageti me kungulleshka jeshile

5.0/5 rating (2 votes)
 • Ready in: 20 min
 • Serves: 2
 • Complexity: easy
Spageti me kunguj jeshile

Ingredients

 • 200 gr spageti
 • 300 gr kungulleshka jeshile
 • Vaj ulliri extraivirgjer
 • Kripe e trrashe per ujin e makaronat
 • Kripe e holle per rregulluese
  (keshtu e quaj une)
 • Hudhra
 • Vere e bardhe
 • Djathe i grire
 • Majdanoz i fresket

Directions

 1. Veme ujin e makaronave me nje grusht skrupoloz kripe te trashe. E cojme ne zierje dhe hedhim spagetit duke pasur parasysh kohen e zjerjes ne etikete.
 2. Pritni kungulleshkat ne forme rrotash te holla dhe ne nje tigan te thelle dhe te lehte per ti kercyer gatimet hedhim vaj ulliri sipas deshires dhe sapo te filloje te nxehet hedhim hudhrat e grira holle. Duhet te kemi kujdes te mos skuqen plotesisht por sa te marrin ngjyre te arte.
 3. Hedhim siper kungullushkat jeshile te prera me pare dhe ne momentin qe jane skuqur pa marre akoma ngjyre karakteristike, sfumojme me vere te bardhe dhe ujin e makaronave here pas here qe te mos ngjiten.
  Kungulleshkat i mbulojme me kapak dhe i leme te zjejne dhe "te marrin veten" vdes per kete shprehje ne guzhine ahaaaaa sa e deshperume edhe kungulleshkat me flasin kur i gatuaj, per 10 minuta.
 4. Kullojme makaronat duke e vazhduar procesin e zierjes per rreth nje minute bashke me kungulleshkat dhe ne fund rregullojini me kripe, piper, djathe te grire apo majdanoz sipas deshires. Impjatoni dhe sherbejini te nxehta.
 5. Fotot e meshtme tregojne se kjo pjate mund te pergatitet edhe pa makarona , pra thjesht per te shoqeruar mishin ose peshkun. 
   
   
  Spageti me kungulleshka jeshile Spageti me kungulleshka jeshile   Spageti me kungullesha jeshile Spageti me kunguj jeshile

Leave a comment

Please login to leave a comment. Optional login below.