Articles tagged with: shendeti

Lengu fiziologjik per zhbllokimin e hundeve

Sì ta pergatisim ne kushte shtepiake

Uje fiziologjik ne kushte shtepiake

Hundet bllokohen pothuajse gjithmone nga nje sasi myku, nje lende qe prodhohet per mbrojtje.
Per fat te keq eshte pothuaj e pamundur, qe nje femije shume i vogel ti shfryje hundet vete, keshtu myku mblidhet ne flegrat e hundes.

Depresioni tek foshnjat 7 muajsh+

Depresioni tek foshnjat 7 muajshe

Me eshte bere zakon te lexoj literature, qe rritet bashke me vajzen time te vogel Aiden. Meqe mbushi para disa ditesh 8 muajshe, ja dicka shume e rendesishme qe gjeta tek libri i B.Copper- Royer "Frike nga ujku, frike nga gjithcka":

Depresioni ndeshet edhe tek femijet me te vegjel, vetem se pasojat e tij ne si prinder i veme re, kur jane te rritur. Foshnjat e kesaj moshe duhen stimuluar ne planin shqisor, ndryshe femijet e kesaj moshe, pra 7muajsh+, do te kalojne "pozicionin depresiv", qe eshte nje etape normale dhe shume e rendesishme.

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve & CO

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve
Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma!
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit.
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne!

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.
Ky ilac c'eshte e verteta eshte shume i efektshem edhe kunder dhimbjes ose kur femija eshte i shqetesuar apo qan.
Eshte i mrekullueshem per te ulur temperaturen.
Shume i mire per te qetesuar dobesine e pashmangshme qe provon femija para ngritjes se temperatures trupore.
Dhe ne fund mos harroni: Kushton shume pak.
Ne kohe krize te mos harrojme qe ky eshte nje detaj goxha i rendesishem dhe qe s'duhet harruar.
Flitet s'e kam te dashur... mire po ju rrefej ky eshte paracetamoli.

Kur i bllokohen hundet

Kur i bllokohen hundet
Nje ftohje e lehte, dy tre dite me teshtima, thjesht edhe pa asnje vije temperature, por me nje varg kolle dhe hunde te bllokuara qe zgjat me jave te tera.

Si te dalim nga situata?
Shpeshmeria e shenjave te ftohjes eshte nje fenomen shume i perhapur tek shume femije dhe mund te jete mungesa te perhershme e mbrojtes imunitare te trurit.

Cfare duhet te bejme kur ka kolle

Cfare duhet te bejme kur ka kolle
Ekzistojne dy lloje kollash e trashe dhe e thate. Kolla eshte nje mjet mbrojtes i organizmit sepse ndihmon ne clirimin nga sekrecionet e rrugeve te frymemarrjes.
 
Pediatri rekomandon te mos merren ilace.
 
Eshte shume e rendesishme ti jepen shume lengje bebit sidomos kamomil, caj finoku, ose te tjera cajra te pershtatshme per femijet e moshes 4 muajsh me substanca te posacme zbutese (emoliente) dhe qe ndihmojne te shkrijne gelbazat duke lehtesuar eleminimin e tyre.

Kur eshte me bark

Kur eshte me bark
Tani me te gjithe e kane vene re, se diarreja tek femijet e vegjel nuk ndodh vetem ne vere.
Perkundrazi po te vihet re me kujdes periudha, kur mund te ndodhe me shpesh qe femija te jete me diarre eshte ajo e shkurtit dhe marsit.
 
Duhet te lajmerojme vetem ne rastet, kur diarreja zgjat me shume se 5 dite dhe shkarkimet jane me shume se 8 ne dite:
Ne kete rast diarreja mund te jete shkaktuar nga bakteret dhe duhet te kurohet me antibiotik.

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!
Me thene te drejten edhe une si shume nga grate shqiptare bej gabimin e rende ti drejtohem mjekut vetem kur jam keq! Perkundrazi duhet te na behet kulture te pakten mamografite dhe vizitat e mjekut specialist te gjirit. Ketu ku jetoj une me ka ardhur thirrja per ta bere, por nuk e di pse me thene te drejten ia kam varur.
Dje ndoqa nje emision qe fliste per autokontrollin e gjirit nga vete gruaja dhe vendosa ta ndaj me ju.

Dhimbja e kembeve tek femijet 3-8 vjec

 e kembeve tek femijet 3-8 vjec
Ndoshta me kujtohej sa shume dhibnin kur ishim femije, qe sot kur ankohet im bir, syte me mbushen me lot. Por ky problem e paska nje zgjidhje dhe madje te lehte fare.
Ndodh shume shpesh tek femijet tane duke filluar nga 3vjec e ketej qe gjuri te jete i harkuar ne forme X dhe te ecin ne maje te gishtave me kembet te drejtuara nga brenda.
Behet fjale per nje dukuri fiziologjike, qe zhduket rreth mbushjes se vitit te 7-te apo 8-te. Kembet drejtohen vetiu.