Articles tagged with: semundje

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve & CO

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve
Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma!
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit.
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne!

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.
Ky ilac c'eshte e verteta eshte shume i efektshem edhe kunder dhimbjes ose kur femija eshte i shqetesuar apo qan.
Eshte i mrekullueshem per te ulur temperaturen.
Shume i mire per te qetesuar dobesine e pashmangshme qe provon femija para ngritjes se temperatures trupore.
Dhe ne fund mos harroni: Kushton shume pak.
Ne kohe krize te mos harrojme qe ky eshte nje detaj goxha i rendesishem dhe qe s'duhet harruar.
Flitet s'e kam te dashur... mire po ju rrefej ky eshte paracetamoli.

Kur eshte me bark

Kur eshte me bark
Tani me te gjithe e kane vene re, se diarreja tek femijet e vegjel nuk ndodh vetem ne vere.
Perkundrazi po te vihet re me kujdes periudha, kur mund te ndodhe me shpesh qe femija te jete me diarre eshte ajo e shkurtit dhe marsit.
 
Duhet te lajmerojme vetem ne rastet, kur diarreja zgjat me shume se 5 dite dhe shkarkimet jane me shume se 8 ne dite:
Ne kete rast diarreja mund te jete shkaktuar nga bakteret dhe duhet te kurohet me antibiotik.

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!
Me thene te drejten edhe une si shume nga grate shqiptare bej gabimin e rende ti drejtohem mjekut vetem kur jam keq! Perkundrazi duhet te na behet kulture te pakten mamografite dhe vizitat e mjekut specialist te gjirit. Ketu ku jetoj une me ka ardhur thirrja per ta bere, por nuk e di pse me thene te drejten ia kam varur.
Dje ndoqa nje emision qe fliste per autokontrollin e gjirit nga vete gruaja dhe vendosa ta ndaj me ju.