Articles tagged with: nena

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

He se na plaset nuk ha, nuk ha! :) Ja ku mund te gjeni disa rregulla te arta, kur femija nuk e hap gojen per te ngrene: te gjitha ne pa perjashtim, kur behet fjale per beben tone mendojme se nuk eshte i zoti te beje asgje, pa ndihmen tone te bekueshme dhe ndoshta nje fare te drejte e kemi, por kur vjen fjala tek ushqimi gabojme. Femija yne te pakten persa i perket te ngrenit rregullohet vete (autorregullohet).

Nuk kam frike ta sjell ne jete por ta le te fluturoje vete

Nuk kam frike ta sjell ne jete por ta le te fluturoje vete
Ndonjehere te merr malli per miket e tua te shkolles dhe kur ke vene ne gjume "rremujaxhinjte e tu" ulesh e gezuar per nje konference ne skype me to. He si je zemer... si ja kalon? Mire shpirt po ti... po merresh akoma me redaktimet... i paske lene? Ah paske filluar te shkruash per femije... jo une jo, e lashe letersine per te bere dicka komplet tjeter... po bej wedding planner-in!

Mami ...une jam e shemtuar?

Mami une jame e shemtuar
Cdo buburrec per mamin e vet eshte i bukur! Sidomos keta te mite jane yje! Por edhe femijet me te bukur nje dite te pyesin , mami po une jam e bukur?
 
Urrej ti pergjigjem ketyre pyetjeve dhe me ze paniku por me duhet ta bej! Atehere si ti pergjigjemi per ta ndihmuar edhe ne kete faze te jetes?

25 hile per ti hequr "Titin" thithes-qetesuesin!

Thithes qetesues
E pelqen aq sa "bubun" gjirin e mamit ndoshta edhe me shume se bubu ;-) por me duhet t'ja heq te pakten gjate dites, sepse e shoh qe ne krahasim me djalin e madh qe nuk e mbante dhe filloi te fliste shpejt , kjo e imja eshte bere pertace dhe nuk denjon as te nxjerre tinguj. Nese edhe ju jeni ne kete faze ky artikull eshte per ju ja si ta ndihmoni te heqe thithesin qe ne e quajme me perkedheli (Titin)... :-)
Thithja kenaq nevojen themeltare te nevojes per ushqim. Eshte nje metode per te larguar friken dhe vetmine. Gjate thithjes se tij clirohet endorfine, hormone qe japin nje ndjesi te pelqyeshme mireqenieje. perfitimet nga biberoni genjeshtar jane te shumta:

Ben akoma cicin ke bekat?

Ben akoma cicin ke bekat
Ne fund te kopshtit femija nuk ka mesuar ende te shkoje vete ne banje? Lag akoma ne shtrat?
Sigurisht qe miqte dhe familjaret ju kane zene shpesh ngushte me kete pyetje! Ju kane hedhur mbi shpatulla pyetje qe nuk arrijne te gjejne ngushellim. Duket se kur behesh nene te gjithe dine te japin mend thua se e kane rritur ata dhe e kane bere kaq deri tani dhe jo juve.
Nuk eshte rasti te alarmoheni!

Foshnja ne shetitje!

Foshnja ne shetitje!
Qe ditet e para te jetes foshnja und te dale per nje shetitje te perditshme, ne fillim te shkurter vetem pak minuta, derisa te arrije gradualish ne 2 ore a me shume ne dite. Eshte e rendesishme te evitohet kontakti me persona te semure, te menjanohen vendet me shume njerez dhe rruget me trafik te renduar. Ne dimer zgjidhni per te nxjerre shetitje foshnjen oret me te nxehta te dites, ndersa ne vere ato me te fresketa.
 

Foshnja ne shtepi! Ambjenti

Dhome e gjumit ambienti
Ambjenti:
Eshte shume e rendesishme qe foshnjes ti pergatitet nje kend i shtepise (nese nuk eshte e mundur nje dhome me vete) e mbrojtur nga zhurmat, nga tymi i cigares dhe nga rremuja e tepert. Temperatura ideale e ambjentit duhet te jete rreth 20°C.

Si te dizinfektojme banjen para ardhjes se bebit brenda 2 oresh!

Si te dizinfektojme banjen para ardhjes se bebit brenda 2 oresh
Dikur ishim vene ne gare: Kush ishte bleta me punetore e pallatit!
Tani jo per tu treguar nikoqire, po me punetorja jam vete...
Kur dolen ne mode banjot e reja me bidè , une dhe ime me, qe edhe me ka rrahur ndonjehere kur nuk i beja punet si donte ajo merrnim markushin ose zorren e ujit dhe e vadisnim banjen derisa teta Sheges,

Te zihen per tu rritur!

Te zihen per tu rritur!
Gezimi ma mori koven... Leila me hodhi rere ke syri ...jo teta, Edi filloi vete i pari... dhe ja ku pushimet e mia kthehen ne qender komisariati numer dy, ne vend qe te jene pushime buze detit, sic komandon zoti..."
Te zihen per tu rritur! Keshtu titullohet libri qe kam tani ne dore shkruar nga psikopedagogu Daniele Novara i qendres psikopedagogjike per Paqen dhe kontrollin e konflikteve ne qytetin italian Piacenca. Shkepus vetem dy rreshta nga ajo qe midis te tjerash ai shkruan: