Articles tagged with: ndihma e shpejte

Lengu fiziologjik per zhbllokimin e hundeve

Sì ta pergatisim ne kushte shtepiake

Uje fiziologjik ne kushte shtepiake

Hundet bllokohen pothuajse gjithmone nga nje sasi myku, nje lende qe prodhohet per mbrojtje.
Per fat te keq eshte pothuaj e pamundur, qe nje femije shume i vogel ti shfryje hundet vete, keshtu myku mblidhet ne flegrat e hundes.

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve & CO

Mjekime natyrale per dhimbjet e grykeve
Per gryket dhe temperaturen eshte mire te mos i japesh asgje popullore pa e pare nje here mjeku, sidomos mos i jep antibiotikun kur nuk je e sigurte se cfare ka akoma!
Te pakten pa e pare mjeku jo! Per te gjetur mjekimin e duhur duhet te ndiqen mire simptomat dhe tia pershkruash ato mire pediatrit.
Eshte pak veshtire me keto semundjet e rrugeve te frymarrjes sepse nuk i dihet mire nga vijne!

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun

Duajeni paracetamolin dhe lereni antibiotikun
Nena duajeni paracetamolin (takipirinen) me shume se burrin madje me shume se dashnorin e te gjitha nenave, antibiotikun. Funksionon dhe kushton pak, ja arsyeja pse pediatret e keshillojne fortesisht dhe pse perdorimi i tij eshte kaq i perhapur.
Ky ilac c'eshte e verteta eshte shume i efektshem edhe kunder dhimbjes ose kur femija eshte i shqetesuar apo qan.
Eshte i mrekullueshem per te ulur temperaturen.
Shume i mire per te qetesuar dobesine e pashmangshme qe provon femija para ngritjes se temperatures trupore.
Dhe ne fund mos harroni: Kushton shume pak.
Ne kohe krize te mos harrojme qe ky eshte nje detaj goxha i rendesishem dhe qe s'duhet harruar.
Flitet s'e kam te dashur... mire po ju rrefej ky eshte paracetamoli.

Cfare duhet te bejme kur ka kolle

Cfare duhet te bejme kur ka kolle
Ekzistojne dy lloje kollash e trashe dhe e thate. Kolla eshte nje mjet mbrojtes i organizmit sepse ndihmon ne clirimin nga sekrecionet e rrugeve te frymemarrjes.
 
Pediatri rekomandon te mos merren ilace.
 
Eshte shume e rendesishme ti jepen shume lengje bebit sidomos kamomil, caj finoku, ose te tjera cajra te pershtatshme per femijet e moshes 4 muajsh me substanca te posacme zbutese (emoliente) dhe qe ndihmojne te shkrijne gelbazat duke lehtesuar eleminimin e tyre.

Ne rast se gelltit produkte te rrezikshme

Ne rast se gelltit produkte te rrezikshme
Mos provokoni asnjehere te vjellet:
Substancat kaustike duke ardhur perseri ne ezofag shkaktojne deme te rrezikshme!
Kurre mos i jepni ilace shtepiake!
Telefonojini menjehere urgjences numer qe kur je ne panik eshte i shkurter per tu mbajtur mend dhe prisni udhezimet e tij.
Ne rast se shkohet ne urgjence mos harroni te coni tek ekspertet dhe emrin e produktit qe ka gelltitur femija
(akoma me mire nese e merrni me vete pakon)
sasine e gelltitur, shikoni sa mungon nga lengu qe kishit ne bidon!
Dhe ne fund menyren si eshte demtuar (gelltititje, sperkatje, contakt me syte apo me lekuren!

Nese dhembet vonojne te dalin ose dalin shume shpejt

Nese dhembet vonojne te dalin ose dalin shume shpejt
Sa gezim per prinderit kur buzeqeshja e femijeve te tyre shoqerohet nga shfaqja e dhembit te pare!
 
Dhembesimi eshte nje etape shume e rendesishme ne jeten e foshnjes!
Vetem se shpesh perjetohet me bezdi, nervozizem nga vogelushi sidomos gjate oreve te nates.
Si ta ndihmojme ta kaloje sa me lehte kete veshtiresi?
Dhe perse ndonjehere dhembet arrijne me vonese? Ka foshnja te cilat dhembet u dalin shpejt, ka femije qe lindin me dhembe. Raste shume te rralla por ja qe ndodh.
Mos kini frike nese dhembet vonojne pak.

Si te heqim nje dhemb qe leviz

Si te heqim nje dhemb qe leviz
Si jemi ne grate s'kemi frike te pjellim, por kemi neveri kur i heqim dhembin femijes!
Me thene te drejten dje i ra dhembi dhe mua me dridheshin gjunjet.
-Mami shpeeeeeeeeejt merr ne telefon babin te na coje ke mami i Lorenzos (nje miku i cunit qe ka mamin dentiste per fat mike shpie)

Kur eshte me bark

Kur eshte me bark
Tani me te gjithe e kane vene re, se diarreja tek femijet e vegjel nuk ndodh vetem ne vere.
Perkundrazi po te vihet re me kujdes periudha, kur mund te ndodhe me shpesh qe femija te jete me diarre eshte ajo e shkurtit dhe marsit.
 
Duhet te lajmerojme vetem ne rastet, kur diarreja zgjat me shume se 5 dite dhe shkarkimet jane me shume se 8 ne dite:
Ne kete rast diarreja mund te jete shkaktuar nga bakteret dhe duhet te kurohet me antibiotik.

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!

Te mesojme te ruhemi nga tumoret e gjirit!
Me thene te drejten edhe une si shume nga grate shqiptare bej gabimin e rende ti drejtohem mjekut vetem kur jam keq! Perkundrazi duhet te na behet kulture te pakten mamografite dhe vizitat e mjekut specialist te gjirit. Ketu ku jetoj une me ka ardhur thirrja per ta bere, por nuk e di pse me thene te drejten ia kam varur.
Dje ndoqa nje emision qe fliste per autokontrollin e gjirit nga vete gruaja dhe vendosa ta ndaj me ju.