Articles tagged with: femija

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

Keshilla kur femija nuk ha. Mosha 4 deri 12muajsh

He se na plaset nuk ha, nuk ha! :) Ja ku mund te gjeni disa rregulla te arta, kur femija nuk e hap gojen per te ngrene: te gjitha ne pa perjashtim, kur behet fjale per beben tone mendojme se nuk eshte i zoti te beje asgje, pa ndihmen tone te bekueshme dhe ndoshta nje fare te drejte e kemi, por kur vjen fjala tek ushqimi gabojme. Femija yne te pakten persa i perket te ngrenit rregullohet vete (autorregullohet).

Lengu fiziologjik per zhbllokimin e hundeve

Sì ta pergatisim ne kushte shtepiake

Uje fiziologjik ne kushte shtepiake

Hundet bllokohen pothuajse gjithmone nga nje sasi myku, nje lende qe prodhohet per mbrojtje.
Per fat te keq eshte pothuaj e pamundur, qe nje femije shume i vogel ti shfryje hundet vete, keshtu myku mblidhet ne flegrat e hundes.

Kalendari i nderhyrjes se ushqimeve te ngurta

Ushqimet tek femijet e vegjel

Ushqimet e ngurta:

Si? Kur? Dhe pse? Kur fillohet me dreken e pare?

Ushqimi me gji rekomandohet fuqishem nga pediatret per 6 muajt e pare te jetes. Periudha me e duhur per te filluar ushqimet e ngurta eshte para muajit te 4-t dhe jo me vone se muaji i 6-te.

Depresioni tek foshnjat 7 muajsh+

Depresioni tek foshnjat 7 muajshe

Me eshte bere zakon te lexoj literature, qe rritet bashke me vajzen time te vogel Aiden. Meqe mbushi para disa ditesh 8 muajshe, ja dicka shume e rendesishme qe gjeta tek libri i B.Copper- Royer "Frike nga ujku, frike nga gjithcka":

Depresioni ndeshet edhe tek femijet me te vegjel, vetem se pasojat e tij ne si prinder i veme re, kur jane te rritur. Foshnjat e kesaj moshe duhen stimuluar ne planin shqisor, ndryshe femijet e kesaj moshe, pra 7muajsh+, do te kalojne "pozicionin depresiv", qe eshte nje etape normale dhe shume e rendesishme.

Kur i bllokohen hundet

Kur i bllokohen hundet
Nje ftohje e lehte, dy tre dite me teshtima, thjesht edhe pa asnje vije temperature, por me nje varg kolle dhe hunde te bllokuara qe zgjat me jave te tera.

Si te dalim nga situata?
Shpeshmeria e shenjave te ftohjes eshte nje fenomen shume i perhapur tek shume femije dhe mund te jete mungesa te perhershme e mbrojtes imunitare te trurit.

Nese dhembet vonojne te dalin ose dalin shume shpejt

Nese dhembet vonojne te dalin ose dalin shume shpejt
Sa gezim per prinderit kur buzeqeshja e femijeve te tyre shoqerohet nga shfaqja e dhembit te pare!
 
Dhembesimi eshte nje etape shume e rendesishme ne jeten e foshnjes!
Vetem se shpesh perjetohet me bezdi, nervozizem nga vogelushi sidomos gjate oreve te nates.
Si ta ndihmojme ta kaloje sa me lehte kete veshtiresi?
Dhe perse ndonjehere dhembet arrijne me vonese? Ka foshnja te cilat dhembet u dalin shpejt, ka femije qe lindin me dhembe. Raste shume te rralla por ja qe ndodh.
Mos kini frike nese dhembet vonojne pak.

Si te heqim nje dhemb qe leviz

Si te heqim nje dhemb qe leviz
Si jemi ne grate s'kemi frike te pjellim, por kemi neveri kur i heqim dhembin femijes!
Me thene te drejten dje i ra dhembi dhe mua me dridheshin gjunjet.
-Mami shpeeeeeeeeejt merr ne telefon babin te na coje ke mami i Lorenzos (nje miku i cunit qe ka mamin dentiste per fat mike shpie)

Kur eshte me bark

Kur eshte me bark
Tani me te gjithe e kane vene re, se diarreja tek femijet e vegjel nuk ndodh vetem ne vere.
Perkundrazi po te vihet re me kujdes periudha, kur mund te ndodhe me shpesh qe femija te jete me diarre eshte ajo e shkurtit dhe marsit.
 
Duhet te lajmerojme vetem ne rastet, kur diarreja zgjat me shume se 5 dite dhe shkarkimet jane me shume se 8 ne dite:
Ne kete rast diarreja mund te jete shkaktuar nga bakteret dhe duhet te kurohet me antibiotik.

Per te pire perdor goten

Per te pire perdor goten
Sa gabim që bën Aishja
i fut buzët mu tek shishja
Në guzhinë shkon Davidi
buzët fut tek rubineti.
Ka lezet mor cuna e goca
ta pijmë ujin vec me gota!